Szankciós talajra hull az orosz mag

A dácsák kertjeiben megtermelt élelmiszerek az orosz történelem folyamán mindig segítettek fedezni a városi lakosság szükségleteit és a legújabb embargó hatására ismét reneszánszát élheti az otthoni gazdálkodás.

Oroszországban, hozzánk hasonlóan egészen az 1990-es évekig nagy jelentősége volt a háztáji jellegű élelmiszernek. A megváltozott életvitel, és a piaci kínálat azonban háttérbe szorította ezt. A Russia Beyond the Headlines beszámolója szerint a 2010-es népszámlálás adatai alapján az ország lakosságának 74 százaléka városlakó, azonban nagy részüknek van dácsájuk, azaz kerttel ellátott kis vidéki házuk.

Natália Akindinova, közgazdász szerint a nyugati élelmiszerek kitiltása az orosz piacról a vártnál súlyosabban befolyásolja az élelmiszerek árát. “Ennek hatására az alacsonyabb keresetű lakosság nagy része inkább a dácsájában fogja megtermelni az élelmiszer egy részét. Ezek eddig is használatban voltak, és a trend a közeljövőben nőni fog.”

Felmérések szerint az orosz lakosság 59 százalékának van dácsája. A tulajdonosok 54 százaléka úgy nyilatkozott, hogy jelentős mennyiségű élelmiszert termelnek kertjükben, tavaly ugyanakkor arányuk csak 49 százalék volt.

Irina Oszipova, a felmérést elemző szakértő szerint ugyanakkor ez a növekedés nem a szankciók hatása. “Nem lehet mindent előállítani a kertekben. Ugyanakkor igaz, hogy szükség esetén nagy segítség lehet a dácsa.” Felhívta a figyelmet arra is, hogy az élelmiszer termelési szokások megváltozása sokkal környezetkímélőbb és a lakosság egészségét is javítja.

Akindanova szerint ennél árnyaltabb a kép. “A társadalom szempontjából előnyös a visszatérés a kerti munkához. Azonban nem szabad elfeledkeznünk a munkaerő elvonásáról, melyet az ország gazdasága szenvedhet meg. Munka után a szabadidő kárára kell a városiaknak kiutazniuk, hogy aztán pihenés helyett dolgozzanak.”

Egyes környezetvédő szakemberek is a vidéki földek túlzott kihasználásának veszélyére hívják fel a figyelmet, valamint a dácsák lakóinak felelőtlenségére, mely számos esetben erdőtüzekkel és környezetrombolással jár.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez