Ez a brit cég összegyűjti és elemzi a felsőoktatás és a foglalkoztatás területén az adatokat, értékelve mintegy 3 ezer egyetemet a világ különböző országaiban.
A többi orosz egyetem szintén nem büszkélkedhet kiváló eredményekkel a nemzetközi egyetemi rangsorban. Ugyanakkor az oktatás minősége mellett számos más mutató is befolyásolja a rangsorolást. Ilyen kritérium például, hogy mennyiszer idéznek az egyetem oktatóinak cikkeiből külföldi lapokban, a külföldi hallgatók és tanárok létszáma, az egyetem ismeretsége a globális média világában és így tovább.
E kritériumok alapján az orosz egyetemeknek nehéz magas teljesítményt elérniük. Ez a tudományos és az oktatási tér zártságának köszönhető, amit az orosz egyetemek, különösen a mérnöki és a védelmi intézmények a szovjet időszakból örököltek.
Ugyanakkor a know-how megosztásának a hiánya nem jelent alacsony színvonalat. Ez a véleménye a Nemzeti Nukleáris Kutatási Egyetem rektorának, Mihail Sztrihanovnak, aki az ennek a problémának szentelt sajtótájékoztatón nyilatkozott.
Viktor Szadovnyicsij, az MGU rektora megjegyezte, hogy bármely rangsorról is legyen szó, az eredmények nem tükrözik teljesen a valóságot:
“Minden ranglista egy specifikus értékelés. Ha más kritériumokat állítanak fel, akkor az egyetemek is helyet cserélnek a listán. Az oktatás színvonalát tekintve nem hiszem, hogy az orosz egyetemek nagyon lemaradnának a ranglista vezetőitől. Az oktatásunk színvonala valóban igen magas.”
Továbbá egyáltalán nem ezek az értékelések csalogatják el a külföldi diákokat az oktatási piacon. Fontos szempont az képzés ára és a kínált szolgáltatás, az ország társadalmi-politikai helyzete és a földrajzi közelsége, valamint az egyetem hírneve.
Ebben a tekintetben a nemzetközi hírnév és a magas elismerés jobb reklám például az MGU számára, mint egy ranglista. Ez nem csak a külföldi diákokra igaz, hanem az egyetem vezetőire is a nemzetközi partnerek kiválasztásáért folyó küzdelemben és az oktatási intézmény továbbfejlesztésének a stratégiájában.