Szibéria egyik legmisztikusabb leletének nevezi a The Siberian Times azt a palotát, amelynek cseréptetejére még 1940-ben egy útépítkezés során bukkantak munkások. Varvara Levasova, régész azonnal a helyszínre érkezett és hamar megállapította az épület kínai eredetét.
Levasova egy szibériai száműzetésben élő archeológus volt, akinek édesapját és férjét is 1937-ben végezték ki, mint a “nép ellenségeit”. Őt életben hagyták, de a legzordabb körülmények közt, a Szovjetunió távoli helyein volt kénytelen élni két lányával együtt, egy olyan nyolc négyzetméteres lakásban ahol áram sem volt. Mindezek ellenére szerencsésnek mondta magát, ugyanis egy egyedülálló és elképesztő felfedezés köthető a nevéhez.
Kezdetben még ő sem sejtette, mekkora az épület és mennyire jelentős. 1941-ben egy rövid időre elkezdődött a feltárása, de a háború miatt majd csak 1944-ben folytatódott és 1946-ra fejezték be.
Az épület falai 1,8 méter magasak, hosszúsága 45, szélessége pedig 35 méteres. Ezek egy uralkodó osztályhoz tartozó személy épületére jellemző adatok. Középen egy hatalmas tér helyezkedett el, oldalain pedig összesen húsz szoba. Egyes termek fala nagyon vastag, kétméteres is volt és egy a padló alatt húzódó fűtési rendszert is felfedeztek Levasováék. A faajtók nem élték túl az időt, de a hatalmas, bronzból készített díszes mitológiai lények fejét ábrázoló kilincsek igen. Ezek mellett néhány használati tárgyra is bukkantak a lakószobákban.
Egyes elméletek szerint a Kr.e. I-II. század körül Li Ling legyőzött és száműzött hadvezér menekült a mai Abakán település melletti területre, hogy megerősödjön és ezért éptette meg a han stílusú palotát.
A később pontosítások már a Kr.u. I. századra datálják az építkezést és Li helyett egy hun kormányzó feleségének készült a palota, aki maga félig kínai volt.
Egy 2007-es teória viszont Lu Fangnak tulajdonítja az építményt, aki Wu császár leszármazottjának mondta magát. Valójában azonban egyik elmélet sem állja meg száz százalékosan a helyét, és vélhetően már nem is tudjuk meg az igazságot, ugyanis Sztálin parancsot adott a lelőhely teljes kiásására, hogy az út minél hamarabb elkészülhessen.