Űrplankton veszélyezteti a Mars-expedíciót

artemjevIdén augusztusban élő planktont fedeztek fel a Nemzetközi Űrállomás felületén. Tavaly hasonlóan rejtélyes élőlényeket találtak orosz asztronauták is. Egyes szakértők szerint az, hogy organizmusok képesek életben maradni az űrben, komolyan veszélyezteti a jövőbeli Mars-expedíciókat.

A Nemzetközi Űrállomás külső felületén található tengeri plankton nyomai bizonyítják, hogy van élőlény, mely hosszú időn keresztül képes életben maradni a szélsőséges hőmérséklet, sugárzás és alacsony nyomás ellenére is.

A legkülönlegesebb a történetben az, ahogyan a plankton az űrállomás felületére került. A Bajkonurból fellőtt rakéták a sivatag közepéből indulnak, ahol nincs ilyen élőlény. Vlagyimir Szolovjov, az űrállomás orosz missziójának vezetője szerint különleges légáramlatok segítségével érhették el az űrhajót a planktonok.

A felfedezést egyébként egy másik orosz asztronauta, Oleg Artyemjev tette. Amerikai kollégáival most azonban nem a csodaszámba menő jelenséget kutatják, hanem annak hatásait egy majdani Mars-expedícióra. Szerintük ugyanis az életben maradó mikroorganizmusok közt lehetnek kórokozók is, melyek a vörös bolygóra utazó és legyengült szervezettel megérkező űrhajósok egészségére komoly veszélyt jelenthetnek.

A Russia Beyond the Headlines értesülései szerint azonban nem ez az első eset, hogy földi élőlény tért vissza az űrből ilyen körülmények közül. Korábban amerikai asztronauták hagytak két és fél évre egy kamerát a Holdon, mely felületén életben maradtak földi baktériumok, méghozzá mindenféle mutáció nélkül. Sőt 2005-ben egy kísérlet során kifejezetten azt vizsgálták, képesek-e ilyen környezetben fotoszintetizálni növényi sejtek. A vizsgálat szerint igen, még a szélsőséges körülmények ellenére is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez