Ahol ma is olyan az élet, mint egykor a Szovjetunióban

fortressdocuMiért van három útlevele a Dnyeszter-menti terület lakóinak? Ez és még sok más derül ki a moldovai szakadár köztársaságot bemutató cseh dokumentumfilmből.

Az ukrán válságra koncentrálva időnként futó pillantást vetünk Moldovára, pontosabban a Dnyeszter-menti területre. Az orosz többségű régió 1990-ben vált ki Moldovából, ahol azóta orosz csapatok állomásoznak, de függetlenségét egyetlen állam sem ismeri el. A nemzeti érzelmeken kívül Tiraszpol több okból is Oroszországhoz szeretne csatlakozni, amelyről még 2006-ban népszavazáson döntött.

Milyen is itt az élet, arról cseh dokumentaristák készítettek filmet, Transznisztria: az ország, amely nem létezik címmel. Képzelj el egy helyet, ahol megállt az idő és az élet a Szovjetunió nyomaiban ragadt- írják a filmről a készítők a www.fortress.cz oldalon.

Klara Tasovska és Lukas Kokes azt mutatják be, mennyire megszokták már az emberek a titkos rendőrséget és az állandó félelmet, hogy megfigyelik őket. Az ellentmondást nem tűrő, szovjet típusú propaganda, valamint Igor Szmirnov hatalomközpontú elnöksége engedelmes munkásokká szelídítette a legtöbb állampolgárt, akik nem kérdőjelezik meg a rendszert. Szmirnov húsz évig vezette az entitást, jelenleg Jevgenyij Sevcsuk az elnök. A film szereplőin keresztül válik láthatóvá, milyen az élet ebben az Európai Unió és Oroszország között húzódó geopolitikai űrben, a jelen és a múlt, a bűn és a tisztesség, a hanyatlás és a változásba vetett remény között.

A the Guardian rövid összeállítása a dokumentumfilmről:

{youtube}gcUmtpe5oko{/youtube}

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez