„Tulajdonképpen a teljes politikai spektrum által lefedett önkéntes zászlóalj erősíti a kormány oldalt” – mondta Bernhard Lichte, a ZDF moszkvai tudósítója hétfő este, a törékeny kelet-ukrajnai tűzszünetről szóló riportjában. A beszámolóban olyan ukrán katonák is szerepeltek, akiknek a felszerelésén az SS szimbóluma, illetve egyéb szvasztika volt festve.
A videót múlt héten a norvég TV2 rögzítette az Azovi-tenger partján fekvő Urzufban, akik az AZOV önkéntes zászlóaljról készítettek felvételeket. Ezt Oysten Bogen, a magán tv-csatorna tudósítója mondta el az NBC-nek. A helyszínen Bogen rákérdezett, jelen van-e a náci vonal a zászlóaljban. Mire azt a választ kapta: „egyáltalán nem, mi csak ukrán nacionalisták vagyunk.”
Jó egy hónappal ezelőtt már a Telegraph is megpendítette a témát. A neonáci brigád harcol az oroszbarát szeparatistákkal című cikkében megszólaltatott néhány azovi önkéntest, akik nyíltan a fehér felsőbbrendűséget és az antiszemitizmust vallják. Az írás szerint a neonácik különösebben nem zavarják az ukrán kormányt. „A céljuk a legfontosabb, hogy szabaddá és függetlenné tegyék Ukrajnát. […] Aki fegyvert fog és elindul megvédeni a hazáját, az hős. Politikai nézetei az ő saját dolga” – idézte a brit lap Anton Gerascsenkót, Arszen Avakov belügyminiszter tanácsadóját.
A RIA Novosztyi orosz hírportál szerint az Azovihoz hasonló Ajdar, Donbassz, Dnyepr-1 és Dnyepr-2 zászlóaljakat Dnyipropetrovszk megye kormányzója, Igor Kolomojszkij finanszírozza. Az oligarchát már nem egyszer vádolták meg a szélsőjobb oldali Pravij Szektor szponzorálásával.
Akárhogy is, a neonáci harcosok a háború után lehetnek igazán veszélyesek. Könnyen követelhetnek majd szerepet maguknak a közéletben, viszont a hangulat akkor már nem lesz annyira megengedő velük szemben, mint most, mutatott rá a fő problémára Mark Galeotti, a New York Egyetem orosz és ukrán biztonsági ügyekkel foglalkozó szakértője a Telegraph fent említett cikkében.