Ha a Nyugat nem hajlandó egyértelműen segíteni Ukrajnát Oroszországgal szemben, megteheti helyette Kína. Ennek lehetőségeit a The Moscow Times egyik cikkében Alekszej Bayer latolgatta.
Ahogy egyre nyilvánvalóbb, hogy a Nyugat nem kíván az oroszokkal háborúzni Ukrajnáért, az országnak annyival kitartóbban kell figyelmeztetnie a nyugati politikusokat, hogy Viktor Janukovics tagadta meg a csatlakozás aláírását. A tavaly novemberi tüntetésekkel Ukrajna nemet mondott a 23 éve tartó oroszbarátságra. Szabad választásokat, emberi jogokat és átláthatóságot akar a lakosság. Az ukránok európaiak és Európában szeretnének élni.
Ukrajna már vérrel is fizetett ezért a választásért, hiszen halálos áldozatokat is követeltek a kijevi Majdan akciói. Sőt most is fizet, hiszen a nyugati közeledés miatt Oroszország támadja. Ezen az alapon Ukrajnának minden joga megvan védelmet követelni a Nyugattól.
Az elmúlt hónapok során többekben felmerült, hogy Petro Porosenko, Angela Merkel és Barack Obama titkos tervet szövöget, amely megmagyarázza, miért tűrik az oroszbarát szeparatisták működéseit Kelet-Ukrajnában. Idővel azonban egyre nyilvánvalóbb, nincs ilyen titkos stratégia. Sokkal valószínűbb, hogy Washington a Közel-Kelettel és saját belügyeivel foglalkozik inkább, az Európai Unió pedig nem szívesen konfrontálódik Moszkvával, leginkább az energiahordozók miatt.
Ukrajnának tehát egyedül kell szembenéznie Oroszországgal. Ha utóbbi nyer, előbbi marad, ahol eddig is volt. Ha nem, Kijevnek nem marad más, mint csatlakozni az Európai Unióhoz.
Alekszej Bayer azonban rávilágít, nemcsak ez a két választása van az ukránoknak. Kína szerepe ugyanis napról-napra nő a nemzetközi porondon. Befolyását már kiépítette a korábban szovjet fennhatóság alatt álló Közép-Ázsiában és ugyanezt az ukrán válsággal kapcsolatban is megteheti.
Ukrajnában máris növekedik a kínai gazdasági befolyás. Bár az ukrán autóipar meglehetősen kicsi, a kínai autógyártók nagy reményeket fűznek hozzá. Ráadásul természeti és mezőgazdasági kincsei miatt Ukrajna fontos beszállítója lehetne Kínának.
Ukrajna stratégiai fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Nélküle Oroszország nem nagyhatalom. A kelet-szibériai területeket követelő Peking szívesen látná riválisát egy katonai konfliktusban kimerülni.