Az Európai Unió pénteken dönti el, alkalmaz-e további szankciókat Oroszország ellen, mivel a nyugati államok azzal vádolják Moszkvát, hogy katonákkal és fegyverekkel segíti a szakadárokat.
A tervezett kényszerintézkedések között szerepel orosz államkötvények és állami irányítású vállalatok új adósságpapírjainak vásárlási tilalma. Ha azonban tűzszüneti megállapodást kötnek a szembenálló felek Kelet-Ukrajnában, az unió felülvizsgálhatja álláspontját.
A korábbi Oroszország-ellenes szankciók után a rubel gyengült, a részvények ára csökkent, a kötvényeké pedig nőtt.
A rubel jelenleg a dollár-euró kosárral szemben beállított 35,4-40,4 rubeles árfolyamsávban mozog. Az orosz központi bank akkor avatkozik be, ha a rubel eléri ennek a sávnak valamelyik szélét. “A rubel most bőven a meghatározott sávon belül mozog” – mondta Kszenyija Judajeva. Hozzátette, “nem látunk az ország pénzügyi stabilitását fenyegető komoly veszélyt, így jelenleg nem avatkozunk be az árfolyammozgásba”.
A rubel a múlt hónapban veszített értékéből arra a hírre, hogy a nyugat szerint orosz katonák állomásoznak Ukrajnában.
Az orosz központi banknak várhatóan módosítania kell inflációs előrejelzését a rubel gyengülése és az ország által bevezetett élelmiszerembargó hatásai miatt. Augusztusban 7,6 százalékos inflációt mértek Oroszországban. Kszenyija Judajeva szerint a jegybank a gazdasági minisztérium által becsült 7-7,5 százalékra módosíthatja éves inflációs várakozásait a korábbi 6,5 százalékról.