Abszurd módon, de tegnap végre kiderült, szívesen véget vetne már a hónapok óta húzódó ukrán válságnak Ukrajna is, Oroszország is. Ezt leginkább a piacok bizonyítják, amelyek a tegnapi tűzszüneti hírekre pozitívan reagáltak. Kijev legalapvetőbb célja az ország egységének megőrzése, Moszkva pedig semleges szomszédot akar. Az ehhez szükséges első lépést, a kelet-ukrajnai harcok felfüggesztését azonban egyik oldalon sem támogatják teljes mellszélességgel.
A ma reggeli Kommerszantnak nyilatkozó Mihail Pogrebinszkij, a Politikai kutatások és konfliktológia kijevi központjának igazgatója szerint Ukrajnában két dolog veszélyeztetheti a tűzszünet gyors kivitelezését. Először is az ország politikai vezetése nem egységes a kérdésben, amiből szorosan következik a második ok, az október végén rendezendő parlamenti választások. Nagy segítség számukra azonban maga a harc, amiből már elege van a lakosságnak.
Amennyire segíthetik a szeparatisták az ukrán felet, annyira hátráltathatják az oroszokat. Sztanyiszlav Minyin, szintén ma reggel, a Nyezavaiszimaja Gazetában rávilágított, az ukrajnai felkelők mekkora nyomást gyakorolnak Vlagyimir Putyinra. Szerinte ők az orosz erők nyílt, katonai beavatkozását szorgalmazzák. Ezt viszont az orosz lakosság határozottan ellenezné, már pedig az orosz elnök nagyon figyel a közvéleményre, illetve a támogatottságát bizonyító felmérésekre. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Ukrajna nem tekinti potenciális tárgyalófélnek a harcosokat.
A csak látszólag főszereplő szakadárokon kívül a gazdasági szankciók is akadályozzák Oroszországot. Marat Gelman, orosz politológus az ellenzéki Dozsdgy televíziónak adott tegnap esti interjújában elmondta, szűkül az üzleti kör Putyin körül. Egyre kevesebben hiszik el, hogy a nyugati szankcióknak nem lesz negatív hatása. Lehet, hogy a büntetőintézkedések most még nem érződnek, de pár éven belül nagyon megszenvedheti őket az orosz gazdaság. Ráadásul az Európai Unió újabbak bevezetését tervezi.
Ugyanakkor nemcsak az eddig említett szereplőktől függ, lesz-e és, ha igen mikor tűzszünet, illetve ilyen-olyan béke. A NATO, akiket nagyon nem szívesen látna szomszédjában Putyin, éppen ma tanácskozik a dél-walesi Newportban. Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin tegnapi telefonbeszélgetése az esetleges tűzszünetről csak a szándékot mutatja, a hogyan egyelőre sűrű homályba vész.