Az 1890-ben felfedezett szobor vörösfenyőből készült és tele van a középső kőkorszakból származó szimbólumokkal, melyek egy részének jelentését a mai napig nem tudták megfejteni. A Jekatyerinburgi Történelmi Múzeumban kiállított bálvány korát pontosan eddig nem tudták megállapítani, azonban most Németországba szállítják, ahol egy sor vizsgálatnak vetik alá.
A The Siberian Times-nak nyilatkozó német szakértők elmondták, hogy képesek lesznek megmondani, mikor is készült a szobor, legfeljebb ötven év eltéréssel. Annyit már egész biztosan tudnak, hogy a vörösfenyő, mely a totem alapanyagát adta 159 éves volt.
Mihail Zsilin, orosz professzor szerint különösen értékes tárgyról van szó a Sigir bálvány esetében: “Példátlan lelet, melyhez fogható alig található a világon […] A rajta olvasható karcolatok egy egész kor tudását és kultúráját rejtik magukban.”
Egyes becslések szerint eredeti mérete az öt métert is meghaladhatta, azonban számos része elveszett az idők folyamán. Közel két méter esett áldozatul a múlt század háborúinak, azonban még így is a világ legnagyobb ilyen leletének számít.
A tudósok arra nem tudtak még rájönni, hogyan lehetett a szobrot függőlegesen tartani. Egészen bizonyos, hogy nem ásták a földbe az alját és nem támasztották neki fának, ugyanis ezekben az esetekben a rajta lévő jelek nagy része nem látható. Feltételezik a szakemberek, hogy inkább egy ősi térképről van szó, mintsem bálványról, melyen a karcolatok útvonalakat jeleznek, egyértelműen felismerhetők benne folyók, hegyek és szakadékok.