Nyaralókkal harcolnak az orosz korrupció ellen

dácsaMi lehet veszélyes abban, ha közterületen sétál végig az ember? Oroszországban ezért börtönbüntetés, terrorizmussal való meggyanúsítás vagy akár száműzetés is kapható, persze csak ha az ún. dácsázásról van szó.

A dácsázás nem sport, a klasszikus értelemben, sokkal inkább egyfajta politikai extrém sportnak számít. A jelenség lényege, hogy az orosz kultúrában nagy hagyománya van a dácsáknak, azaz a kis nyaralóknak, ahova a hétvégékre el lehet utazni és távol lehet maradni a város zajától. A rendszerváltás, de főleg a kétezres évek során azonban az új dácsák egyre nagyobbak, fényűzőbbek lettek és szinte kötelező státuszszimbóluma a politikai elit tagjainak.

Az antikorrupciós listákon rendre rosszul szereplő Oroszországban ezek a dácsák legtöbbször komoly kenőpénzeknek köszönhetően épülnek fel, számtalan esetben pedig közterületen, engedély nélkül. Hogy erre a jelenségre hívják fel a figyelmet, békés tüntetéseket szerveznek a nyaralók telkeire, tehát közterületekre, melyeket gyakran a rendőrség oszlat fel. Ezeket a sokszor csak egyszerű csoportos sétákat nevezik dácsázásnak.

A The Moscow Times több demonstrálót is felkeresett és a céljaikról kérdezte őket. Egyikük, Georgij Alburov szerint az egésznek az a célja, hogy a lakosság figyelmét felhívják a törvénytelenségekre.

Viszont volt olyan is előfodult már, amikor tíz tüntetőt bántalmaztak. Ez az orosz vasutak elnöke, Vlagyimir Jakunnin dácsája melletti demonstráción történt. A tüntetők a saját elmondásuk szerint vonatjegyeket szerettek volna venni, de a rendőrség szerint nem volt engedélyük a gyülekezésre.

A dácsázásra már 2010-ben is volt példa Szentpétervár környékén. Igaz ekkor még nem volt nagy sajtóvisszhangja a dolognak, de 2011-ben már sokkal komolyabb lépésre szánták el magukat a tüntetők. A Fekete-tenger partján környezetvédőkkel együtt vonultak fel egy olyan nyaralóhoz, mely állítólag Putyiné, illetve egy helyi kormányzóé, Alekszandr Tkacsjové és hivatalosan védett területen áll. A következménye ennek a dácsázásnak az lett, hogy az egyik tüntető külföldre menekült, egy másikat idén ítéltek hároméves börtönbüntetésre.

Alburov ezt követően egy Moszkva környékén lévő dácsához szervezett tüntetést, mely Vjacseszlav Vologyiné, a magas rangú Egyesült Oroszország párti politikusé. A demonstrációt azonban a gyors rendőri fellépés megakadályozta és a résztvevőket átvizsgálták, ugyanis a hivatalos indoklás szerint nagy eséllyel terroristák voltak.

A The Moscow Times beszámolója szerint az utóbbi időkben az orosz középosztályban egyre nagyobb az elégedetlenség a felsőbb társadalmi rétegek korrupciója miatt. Eddig azonban csak békés eszközöket mertek használni, melyek rendre hatástalannak bizonyultak.

“A társadalmunk túlságosan toleráns a korrupcióval szemben […] mindenki tudja, hogy ez rossz, de senki nem tesz ellene semmit.” – foglalta össze a helyzetet az egyik külföldre kényszerített dácsázó.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez