Nemrég készült az a közvélemény kutatás, amely szerint kiugróan magasan sok orosz költözne szívesen külföldre. A The Moscow Times értesülései szerint az így vélekedő válaszadók 47 százaléka a magasabb életszínvonal és a jobb fizetések, 14 százalék a kedvezőbb munkahelyi előmenetel, 12 százalék pedig a jobb a szociális háló iránti vágy miatt emigrálna. A lap beszámolója szerint a válaszható okok közt nem szerepelt a kormánnyal szembeni elégedetlenség.
Ez a tíz százalékos arány az elmúlt években nem sokat változott, egyedül 1996-ban volt viszonylag magasabb. Akkor 16 százaléknyian távoztak volna más országba. Ezek szerint ebben nincs érdemi különbség a jelcini és a putyini idők közt. Valerij Fjodorov, a felmérést készítő intézet vezetője szerint “mindig is voltak olyan emberek, akik úgy vélekedtek, hogy minden rossz ami Oroszországban történik és mindenképpen elköltöznének.”
Más szakértők szerint attól, hogy változatlan a szám, még nem ad okot az optimizmusra, főleg, hogy a fiatal generációkat és a tanult szakembereket érinti.
A Levada Központ felmérése ugyanakkor azt mutatta ki, hogy a lakosság 87 százaléka egyetért Putyin politikájával, de nem vontak le következtetéseket a külföldre vágyók politikai világnézete és emigrációs terveik közötti kapcsolatról.