Az Orosz Űrkutatási Központ, a Roszkoszmosz csütörtökön jelentette be kommunikációs problémái vannak a július 18-án útnak indított kapszulával. A kapcsolat egyirányúvá vált, azaz a szakemberek ugyan tudják venni az információkat a fedélzeti berendezésről, de az űreszköz a földi irányítók parancsainak nem engedelmeskedik.
A technikai rendszerek működése ellenére napokig visszafojtott lélegzettel figyelték az eseményeket a tudósok, az űrkapszulán utazó öt gekkó, több gyümölcslégy és növényi magvak sorsáért aggódtak. Ők ugyanis a főszereplői a két hónapos útnak, vagyis a Föld körüli pályán, súlytalanságban végzett kutatásoknak.
A csönd végül szombaton tört meg, amikor Oleg Osztyapenko, a Roszkoszmosz vezetője bejelentette, helyreállt a kapcsolat, a programot ellenőrizték és keresik az okokat. Így tehát az eredeti tervek szerint szeptember közepéig utaznak az állatok az űrben A visszatérés után többek között a gekkók szaporodását vizsgálják a súlytalanságban.
Valójában hosszú múltra tekintenek vissza a súlytalanságban automata eszközökkel végzett kísérletek. Az első ilyen kutatások 1966-ban a kísérleti visszatérő Bion műholddal indultak a Szovjetunióban. 1996-ig összesen 12 ilyen műholdat bocsátottak fel. Ezenkívül a Foton is alkalmas a súlytalanságban végzett kutatásokra, amelyek mintáit a visszatérés után vizsgálják. 1985-1999 között szintén 12 Fotont indítottak útnak. Az ilyen típusú kísérletek a Szovjetunió felbomlása után, a 2000-es években indultak újra.
Sajnos a mostani hiba sem új keletű. Az utóbbi időben többször halottunk már az orosz űreszközöket sújtó problémákról. A legemlékezetesebb a Fobosz-Grunt szonda esete volt, amely 2012. január 15-én visszatért a Föld légterébe és el nem égett darabjai a Csendes-óceánba zuhantak. Ezeket a hibákat egyre többen az orosz űripar alapvető válságával magyarázzák.
Kapcsolódó cikkek:
Leleplezték kik jártak Gagarin előtt az űrben
Első ember az űrben – interjú Gagarin lányával