Június 27-én Ukrajna, Moldova és Grúzia aláírta Brüsszelben a társulási megállapodást. Azóta Moszkva gyakorlatilag kereskedelmi háborút vív Moldovával, Grúziának viszont elengedi az embargót, akivel az utóbbi években nyíltan rossz a viszonya. Mi áll vajon az engedékenység hátterében?
Július 9-től újra engedélyezett a grúz hagyma, cékla, répa, paprika és dinnye oroszországi importja, jelentette be Alekszandr Szaurin, az Orosz Mezőgazdasági Felügyelet igazgató helyettese. Ezzel Oroszország szinte teljesen eltörölte a grúz importot érintő korlátozásokat.
Az embargó 2006 óta volt életben, amelyet tavaly óta fokozatosan leépítettek. Kezdődött 2013 januárjában a borral és az ásványvízzel, majd júniusban folytatódott a teával és szárított gyümölccsel, októberben a citrusokkal, dióval, szőlővel, idén május 26-án pedig a krumpli, a paradicsom és az uborka kapott zöld utat. A Grúz Statisztikai Hivatal adatai szerint az enyhülés következtében 315 százalékkal nőtt az orosz-grúz kereskedelmi forgalom.
Moszkva engedékenysége a kaukázusi állammal szemben meglepőnek tűnik. Hiszen Tbiliszi nyíltan törekszik az Európai Unió és a NATO felé, az ukrán válságból fakadó félelmei miatt pedig még sürgette is volna a folyamatot. A hasonló helyzetben lévő Moldovával szemben viszont kereskedelmi háborút vív és további korlátozó lépéssel fenyegetőzik Oroszország.
Valószínűleg Grúzia földrajzi elhelyezkedése mozgatja a szálakat, magyarázta Mihail Gecadze elemző a Kommerszant ma reggeli cikkében. Szerinte Moszkva stratégiai kompromisszumot ajánl Tbiliszinek: ha Oroszország megnyithatja az Abházián keresztül Jerevánba haladó vasútvonalat, akkor nem bünteti embargóval Grúziát az uniós integráció miatt.
A kulcsot pedig az Örményország területén található orosz katonai bázis jelenti. Gjumri (a török határ közelében körülbelül 5000 fő teljesít szolgálatot) nagy jelentőséggel bír Oroszország Kaukázuson túli jelenléte és Örményország biztonsága szempontjából.
Bár sem az orosz, sem a grúz fél nem erősítette meg a feltételezést, az újonnan megnyíló vasút vonal sokkal hatékonyabb összeköttetést biztosítana az örmény katonai bázis és Oroszország között.