Alekszandr Galuska, az Orosz Távol-Kelet fejlesztéséért felelős miniszter a The Siberian Times-nak elmondta, óriási kihasználatlan potenciálok vannak az országrészben, mellyel komoly versenytárs lehet a csendes-óceáni térségben. “Főleg a Sumitomo, Kawasaki, Hitachi, Mitsubishi, Mitsuei […] és a Samsung, Lotte, LG, Daewoo jelezték, hogy érdeklődnek az un. különleges fejleszési területeken való befektetési lehetőségekről.” – nyilatkozta a miniszter, aki abban is bizakodik, hogy globális sikereket is sikerül a közeljövőben elérni.
A cél érdekében két eszközt vet be Moszkva: az adókedvezményt és a deregulációt. Előbbi szerint csak helyi adókat kellene fizetnie a cégeknek, tíz évig 5 százalékot, mely lassan 10-re emelkedne. A dereguláció pedig kevesebb szabályozást jelent, és azt, hogy több külföldi munkást hozhatnak a cégek. A részletes törvénytervezetet a következő két hétben tárgyalja a Duma.
Medvegyev miniszterelnök kikötötte, hogy nem a nyersanyagok feldolgozására és azok exportjára szakosodott multikat várnak. “Az országrésznek stratégiai befektetőkre van szüksége, normális üzleti környezetre […] Az adózásnak, az adminisztrációnak ehhez kell igazodnia.” – nyilatkozta egy üzleti találkozón. “Ilyenkor a szomszédban kell körülnéznünk, mert a gazdaság szempontjából ez egy térségnek számít.”
Ezenkívül sürgette az infrastrukturális hiányosságok pótlását és a magasan képzett munkaerő idecsábítását. “Ehhez nekünk is fel kell keresni a befektetőket, a vállalatokat. Meg kell teremtenünk a lehetőséget számukra és hangsúlyozni az előnyeinket. Vagy éppen pótolni azokat, ha nincsenek meg.”