Szombaton lépett életbe Belorusz új amnesztia törvénye, amely több mint 10.000 fogvatartottat érint. Közülük körülbelül hét ezer büntetését lecsökkentik, a többieket szabadon engedik, ahogy a leghíresebb politikai foglyot, Alesz Beljackijt is.
A Vjaszna (Tavasz) jogvédőszervezet fejét 2011-ben 4,5 év szabadságvesztésre ítélték adócsalás miatt. A Vjaszna külföldről kapott támogatásait ugyanis magánvagyonként értelmezte a bíróság. A Nobel-békedíjra jelölt 51 éves férfi hasztalan védekezett azzal, hogy a pénzek lengyel, illetve litván számlákra érkeztek. A börtönön kívül 90.000 dollár kompenzáció kifizetésére is kötelezték, az összeget alig egy év alatt sikerült összegyűjtenie a szervezetnek. Ezek után bár feltételes szabadságra számíthatott, a tábor vezetői folyamatosan büntették különböző szabálysértések címén.
Ilyen előzmények után teljesen váratlanul érte a szombati amnesztia Beljackijt. A jogvédő osztja a szakértők véleményét, szabadon engedésével Lukasenko valószínűleg az egyik, Nyugat által szabott feltételt teljesítette. Enélkül ugyanis Belorusz nem tudná új mederbe terelni brüsszeli kapcsolatait.
Ugyanakkor nem minden szakértő ilyen optimista. Valerij Karbalevics politológus a Nyezaviszimaja Gazeta mai cikkében elmondta, mindez legfeljebb a nyugati szankciók csökkentésére elég. Karbalevics a szombati amnesztiát a geopolitikai tér szélesítésével és az utolsó európai diktátor szerepének levetkőzésével magyarázza. Mások Moszkva szerepére hívják fel a figyelmet. Szerintük a belorusz elnök az ukrán válság kapcsán felismerte, mennyire is függ valójában Oroszországtól. Ugyanakkor, figyelmeztet Jurij Csauszov politológus, Brüsszel is kíváncsian figyeli az ukrán válság kapcsán önálló pozíciót elfoglaló Minszket, amely az Eurázsiai Gazdasági Unió további szerepét is nagyban befolyásolja.
Mindezek ellenére egyelőre csak az Egyesült Államok mondott hivatalos véleményt a szombati amnesztiával kapcsolatban: Washington üdvözli Alesz Beljackij szabadon engedését és várja a többi politikai fogoly szabadulását is; az ilyen lépések elősegítik az amerikai-belorusz viszony normalizálódását.