A Krasznojarszk melletti hegyoldalban 14.000 évig várt a lelet, eszközökkel és állatmaradványokkal, hogy megtalálják. Az ősember pontos korát, étrendjét, illetve betegségeit majd egy németországi laboratóriumban fogják megállapítani – írja a The Siberian Times. Külön megvizsgálják majd, hogy ősünk fogyasztott-e emberhúst.
A leletet egy nagyobb állat maradványai mellett találták meg. Ivan Sztaszjuk, régész szerint elképzelhető, hogy nem csak az állatot, de az állkapocs tulajdonosát is lemészárolták. Persze ennek alátámasztására még a Max Plank Intézet vizsgálatai is szükségesek.
Leonyid Galuhin a kutatás másik régésze azonban kételkedik a “kannibál elméletben”, ugyanakkor örömét fejezte ki a lelet megtalálása kapcsán: “Nagyon ritka a paleolit kori emberi maradvány. Főleg, ilyen szép állapotban, ugyanis ez szinte sértetlen. Mindent meg fogunk tudni erről az ősemberről.” Az is igaz, hogy hosszú távú következtetések is levonhatóak majd az eredményekből, ami segíthet jobban megérteni az őskori ember vándorlását és Szibéria benépesítését. “Eddig két gyerek állkapcsát találtuk meg a világon és most végre van egy teljes egy felnőtt embertől is.”
A területet már a 19. században is régészek lepték el, amely azóta rengeteg lelettel szolgált a tudósoknak. Vélhetően egy egész ősi táborra bukkantak akkor. Mivel a hegy egyik oldala sok földcsuszamlást látott, ezért folyamatosan geológusokkal dolgoznak, hogy rekonstruálni lehessen az egykori táborképet.
Krasznojarszk az utolsó jégkorszak idején az arktiszi tundrára hasonlított. Gleccserek mentén vándoroltak az emberek, így követték az állatokat és fedeztek fel új, lakható területeket. Olyan nagyszámú leletre bukkantak a térségben, hogy külön múzeumot szeretnének felépíteni számukra.