Orbán: Magyarország sikerének kulcsa a nyugati integráció és a keleti nyitás

Ezt ma délután mondta Orbán Viktor miniszterelnök, miután az Országházban tárgyalt Karim Maszimov kazah kormányfővel. A felek egy sor, többek között stratégiai partnerségi megállapodást írtak alá.

Értetlenül álltak a külföldi turisták ma délután kettőkor a Parlamentnél, miért nem lehet látogatni az épületet és miért játszik a Kossuth térről indulót a zenekar? A kazah miniszterelnöknek szólt az ünnepélyes fogadás, akit Orbán Viktor miniszterelnök üdvözölt a vörös szőnyeg szélén. A kazah és magyar himnuszok meghallgatása után a delegáció tagjait üdvözölték, majd a felek beléptek az épületbe.
Hogy az ezt követő zártkörű tárgyaláson milyen témák merültek fel, arról a magyar miniszterelnök a sajtónyilatkozatban beszélt. Karim Maszimov és Orbán Viktor tárgyalásaik során áttekintették a világgazdaság helyzetét, ahol kiderült, hogy a kazah vélemény nagyon közel esik a magyarhoz. Eszerint a világgazdaságban gyors és gyökeres változás zajlik, amelynek lesznek győztesei és vesztesei. Magyarország természetesen a győztesek közé szeretne tartozni. A most zajló folyamatban azonban nem működnek a régi receptek, hanem a gyors, innovatív, bátor gondolkodás lehet a kulcs. Ezzel kapcsolatban a magyar kormányfő méltatta és fantasztikusnak nevezte Kazahsztán gazdasági helyzetét, valamint gratulált az Eurázsiai Gazdasági Unió múlt csütörtöki aláírásához, amit pozitív világgazdasági fejleménynek nevezett. Orbán Viktor szerint Magyarországot a már befejezett nyugati integráció és a keleti nyitás együttesen teheti sikeressé. Ennek jegyében reményét fejezte ki a kazah-magyar együttműködés lehetőségeit illetően, összekapcsolva a magyar technológiát a kazah tőkével például a mezőgazdaság, az energetika, a tudomány, a gyógyszeripar terén.
Ezután Karim Maszimov Kazahsztán fontos partnerének nevezte Magyarországot és a két fél közös történelmi gyökereit említette meg. Hangsúlyozta, hogy hazája kész hidat képezni Budapest és a közép-ázsiai államok között. Szerinte a sajtónyilatkozatok előtt aláírt stratégiai nyilatkozat új oldalt nyit a két ország kapcsolatában és az ezzel járó lehetőségek kiaknázására buzdította az üzletembereket.
A tárgyalás és a sajtónyilatkozatok között a kormányfők stratégiai partnerségi nyilatkozatán kívül egy sor kétoldalú megállapodás aláírására is sor került. Többek között egyezmény született egy közös befektetési alap létrehozásáról, a nemzeti bankok személyi állományainak továbbképzéséről, az elítéltek szállításáról, az engedély nélkül tartózkodók visszafogadásáról és a turisztikai együttműködésről is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez