Elfeledett magyar színésznőre emlékeznek az oroszok

„Gaál Franciska: Itt vagyok!”… Ezzel a címmel a moszkvai Bahrusin Színházművészeti Múzeumban kiállítás nyílt meg a két világháború közötti korszak magyar színésznője születésének 110. évfordulója alkalmából. Gaál Franciska annak idején igazi sztár volt Magyarországon, Németországban, Ausztriában. Napjainkban azonban hazájában már nem emlékeznek rá. A Moszkvai Magyar Kulturális Központ igazgatója, Baranyi András a tárlat megnyitóján őszintén bevallotta, hogy a színésznő nevét először akkor hallotta meg, amikor Oroszországba kapott kinevezést.

A harmincas években a Szovjetunió három filmet szerzett meg, amelyekben Gaál Franciska alakított szerepet (Péter, Kismama, Kati). Ezek a filmek biztos kasszasikert jelentettek, a bevétel rekordokat döntött. A magyar színésznő divatot diktált, a hölgyek „Péter módra” vágatták le hajukat, a szovjet boltokban szétkapkodták a„Kismama-kalapokat”. Színpadról, lemezekről dalok hangzottak el a Gaál-filmekből. Évtizedek múltak el, de Gaál Franciska nevének varázsa nem tűnt el. Az „Itt vagyok!” kiállításra érkezett moszkvaiak betöltötték a Bahrusin-múzeum termeit.

Vajon mivel magyarázható az a paradoxon, hogy a magyar színésznőt az oroszok tisztelik, odahaza pedig alig tudnak róla valamit? Milyen szerepet játszott a színésznő nem a filmvásznon, hanem a valós életben, felkeltve a szovjet ember érdeklődését Magyarország iránt?

A tárlatot szervező Geréb Anna filmkritikus szerint Gaál tetszett a szovjet vezetőknek, különösen Kliment Vorosilov védelmi népbiztosnak (miniszternek). A közönség nagy elismeréssel nyilatkozott róla. A világsztárok köréből éppen őt hívták meg elsőként a Szovjetunióba.1945 augusztusában Gaál Franciska Moszkvába érkezett, ellátogatott Leningrádba, Jasznaja Poljanába a Tolsztoj-múzeumba, Kijevbe. A tárlaton megtekinthető fényképen Gaál Franciska Szergej Ejsenstein filmrendező, Szamuil Marsak költő, Valentyina Szerova színésznő társaságában. A Szovjetunióban Franciska megtalálta szerelmét, Igor Prigornij fordítót. A tárlaton megtekinthetők a hozzá írt levelek.

Milyen érzéssel viszonyult Gaál Franciska a Szovjetunióhoz?

“Meghökkentette az itteni siker, a szovjet emberek részéről megnyilvánuló hihetetlen szeretet. Ő szintén nagyon hálás volt nekik, mert a Vörös Hadsereg reálisan életét mentette meg. A zsidó származású Gaál Franciska Hitler idején kénytelen volt négy éven át bujdosni. Barátai befalazták férjével együtt egy bunkerben, hogy a nácik ne találhassák meg őket. Orosz katonák szabadították fel őket, konkrétan egy Ogibalov nevű katonatiszt. A színésznő ezt soha nem feledkezett meg erről.”

Geréb Anna azonban bevallotta, hogy nagyon izgult a tárlatért. Hátha valamelyik magyar csinovnyik a kulturális minisztériumból megakadályozta volna a moszkvai utat? Hiszen most nem a legjobb idők vannak az Oroszországgal ápolt kulturális kapcsolatok számára.

A tárlat pedig csodás. Az az érzés alakul ki a látogatóban, hogy a művésznő mintha kilépett volna egy percre. Az elegáns hollywoodi fekete ruha szépen elrendezve van kiterítve a fotelon. Pipereasztalkája, kovácsoltvas állólámpa, személyes levelek, filmplakátok, reklámbuklék, rengeteg fénykép különböző filmekből. A legjobb alkotások, éspedig 7 film megtekinthető a szomszédos filmteremben.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez