Veronika Szkvorcova, egészségügyi miniszter egy a napokban megrendezett HIV/AIDS konferencián tartott beszédben kiemelte, hogy Oroszországban 100.000 emberre 463 ilyen megbetegedés jut, míg ez a szám az USA-ban 600, Brazíliában pedig 500. Bár a The Moscow Times, mely beszámol a hírről, nem tudja ezeket az adatokat alátámasztani, ugyanígy az WHO sem.
Igor Suvalov, miniszterelnök helyettes szerint ez leginkább a megfelelő állami támogatásoknak köszönhető. Egyes orosz és nemzetközi szakértők viszont nem ennyire optimisták a helyzettel kapcsolatban.
Az világszervezet halálos kórral foglalkozó programja, a UNAIDS ügyvezető igazgatója Michael Sidibe szerint a BRICS és G20 országok közül Oroszország az egyetlen, ahol nő a HIV/AIDS betegek száma. “Azokat az embereket, akik intravénás drogokat használnak, bűnözőként kezelik. Pedig olyan emberek ők, akik segítséget, törődést és védelmet érdemelnek…”
Oroszországban a többi országtól eltérően nem szexuális úton terjed elsősorban a kór, hanem a kábítószert élvezők körében a közös tűk használata miatt. Éppen ezért szakértők szerint a metadon nevű, morfiumhoz hasonló fájdalomcsillapító gyógyszert lenne érdemes támogatnia az államnak, mert ez segít a drogfüggőnek a leszokásban. Orosz állami vélekedések szerint azonban ez szer, mivel önmagában is addiktív, csak bátorítaná a kábítószerek terjedését.
Szakértők szerint a 2006 és 2013 között HIV/AIDS kezelésére elköltött 112 milliárd rubelt hatékonyabban is fel tudta volna használni az állam. Sokak szerint a megelőzésre lenne érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni és ebben segítene a metadon. A szomszédos Kínában ennek a gyógyszernek köszönhetően sikerült nagyban visszaszorítani a betegség terjedését.
Bizonyos szervezetek szerint viszont már az is előrelépés lenne, ha az orosz állam párbeszédet folytatna a problémáról és meghallgatná a másként gondolkodókat is.