A Russia Beyond the Headlines számol be arról, hogy a 10-12 éves fiúk még múlt hónapban vettek részt abban a megmérettetésben, melynek fő témája a természeti katasztrófák elleni védekezés volt és 36 ország több mint 80 csapata képviseltette magát. Földrengés, hurrikán és árvizek ellen kellett olyan megoldásokat találni, melynek alapja a Lego által kidolgozott un. Mindstorm technológia.
Az Arbuziki, azaz kis görögdinnyék néven indult csapat tagjai nem csak a legoért, hanem a matekért, a Java nyelvű programozásért és a robotikáért is rajonganak.
A kisfiúk olyan megoldást találtak ki arra az esetre, ha egy folyó vízszintje megemelkedne, mely elkápráztatta a zsűrit. A működő modelljük szerint, egy bizonyos vízszint emelkedés után az érzékelőkkel ellátott robotok elkezdenék kiszivattyúzni a vizet a folyóból, amit aztán a parton lévő erős gumiból készített felfújható falba továbbítanak. Szerintük egyértelmű, hogy ez a fal, mely gátként funkciónál, a legjobb megoldás, hiszen gyakorlatilag egy hatalmas, kordában tartott víztömeg áll ellen a folyónak.
A tízfős csapat pontos számításokat végzett arról is, hogy mekkora mennyiségű vizet kell kiszivattyúzni, hogy a szükséges idő alatt a falakat megtölthessék. Valós helyzetben a modelljük mindössze 15 perc alatt hozna létre egy 80 méteres falat, miközben a homokzsákokkal harminc ember négy és fél órájába telne ugyanez. Nem beszélve arról, hogy utóbbihoz homokot és zsákot is kell szállítani, míg a gyerekek a meglévő vizet használják fel. Elmondták azt is, hogy ez csak a folyók egyes szakaszain használhatók.
A “kis görögdinnyék” több versenyen is indultak már, tavaly például egy szintén amerikai megmérettetésen egy vakoknak kifejlesztett, tájékozódást segítő eszközt fejlesztettek ki.
Oroszországban 2007 óta van Robofest, mely egyben a legnagyobb európai robotfesztivál. Oleg Deripaszka üzletember hozta létre az eseményt, kifejezetten azzal a céllal, hogy a jövö Oroszországának szakértőit támogathassák. Azóta több mint tízezer 8 és 25 év közötti diák részesült valamilyen speciális képzésben Deripazkának köszönhetően.
Oroszországban egyre kevésbé népszerűek a mérnöki szakok az egyetemeken, a fiatalok többsége inkább sportoló, üzletember, vagy egyszerűen csak “celeb” szeretne lenni. Deripaszka ezen is változtatni kíván a fesztivállal.