Tengerparti utazással befolyásolja Bukarest a népszámlálási adatokat

A napokban zajló moldovai népszámlálás legalább annyira fontos Bukarestnek, mint az érintetteknek. Sok mindent megtesznek, hogy bizonyítsák a román népesség magas arányát.

Politikai játszmává válhat a moldovai népszámlálás, amelynek legfőbb támogatója Románia. A magukat románoknak vallóknak román állampolgárságot, a moldovai sajtó szerint tengerparti utazást is ígért Bukarest.

Moldovában legutóbb tíz évvel ezelőtt írták össze a népességet. Akkor 3.383.332 lakost írtak össze, akik közül 75,8 százalék vallotta magát moldovainak és 2,2 románnak. Az idei adatok akár 7-15 százalékot is adhatnak a román nemzetiségűeknek, mondta a Nyezaviszimaja Gazetának Arkagyij Barbarosie, a Chisianu-i társadalompolitikai intézet igazgatója. Azt is elmondta, a lakosság körülbelül 37 százaléka beszél románul. Moldova és Románia viszonyát a német-osztrákhoz hasonlította, mindkét esetben két országról, de közös nyelvről és kultúráról beszélhetünk.

A kultúrán kívül azonban politikailag sem elhanyagolható a népszámlálás eredménye. Traian Basescu, Románia elnöke nem titkolja terveit, hogy Moldovát az Európai Unió helyett, országához csatolja. Ráadásul nincs is egyedül ezzel a szándékával, nem szívesen integrálódik Európához a Gagauz köztársaság, a bolgár, az orosz népesség, nem beszélve a szeparatista Dnyeszter-menti területről.

Éppen ezért sokan tartanak az adatok meghamisításától. A megbízható népszámlálás mellett a román képviselőkön kívül, román társadalmi szervezetek és az egyesülést támogató moldovai csoportok is aktívan agitálnak. A Noi.md értesülései szerint levélben kérik az érintetteket, hogy román nemzetiségűnek vallják magukat. A Moldova fiatalsága szervezet pedig úgy tudja, hogy az összeírás alapján román többségű településeket tengerparti vakációval jutalmazzák meg.

A hatékony szervezkedés akár 15-20 százalékos román lakosságot eredményezhet, ami majdnem negyede Moldova teljes népességének. Erre hivatkozva Bukarest könnyedén nevezheti második román államnak Moldovát és helyezheti kilátásba az egyesülést – véli Bogdan Cirdja politológus. Barbarosie azonban rámutat, hogy nem új a második román állam ötlete, használják már a ’90-es évek óta. Az esetleges konföderáció létrehozásához pedig referendumra és az alkotmány megváltoztatására van szükség. Azzal azonban egyet ért, hogy lehetnek visszaélések. 2004-ben, amikor a kommunisták voltak hatalmon, sokszor ceruzával töltötték ki a kérdőíveket, hogy átírhassák a románt moldovaira. Idén a jelenlegi románbarát vezetés is megcsinálhatja ugyanezt, csak fordítva.

Kapcsolódó cikkek:

Elég-e a nyugatra billenéshez a vízummentesség Moldovának?

Máris kezdődik az új fejezet, a Krímet követi a Dnyeszter-melléki terület

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez