Kegyetlenek az orosz börtöntetkók (18+)

Az orosz börtönök nem mindennapi világáról mesélnek a rabok tetoválásai, melyekről egy jelentős gyűjtemény is készült.

1989 és 1993 között gyűjtötték össze Cseljabinsz, Nyizsnij Tagil, Perm és Szentpétervár börtöneiben Danzig Baldaev börtönőr alábbi alkotásait. Munkássága során 1948 és 1986 között közel 3000 tetoválást készített.

Az egyszerű és igénytelen tetkók olyanok akár az elítéltek élete: sivár és lehangoló. Viszont egy szerelem nevének felirata, egy-egy kisebb személyes szimbólum sokaknak fontos volt az elzárt világban. Persze nem csak magáncélra készültek tetoválások, hiszen a börtönhierarchiában nagy jelentősége volt, mivel mindegyik üzenetet hordozott.

Magyarul a témában Kovács Ákos és Sztrés Erzsébet a Pesti Szalon Kiadónál 1994-ben megjelent “Az orosz tolvajvilág és művészete” c. könyve. Most viszont rövid magyarázatokkal lássunk néhány alkotást.

 

“Amíg lélegzek, remélek” – hirdeti a felirat. A nyakon átszúrt tőr azt jelenti, hogy a férfi már ölt a börtönben, sőt felbérelhető gyilkolásra.

 

A dollár a bűnözés iránti elkötelezettséget jelenti.

 

A csillag a tolvajok szimbóluma, a horogkereszt pedig a hatóságokkal való agressziót jelenti, egyben üzeni, hogy nem fog megjavulni. A náci szimbólum arra utal, hogy még ez is jobb, mint a kommunizmus, bár ez nem feltétlenül jelent valós szimpátiát az ideológiával. A bokán lévő bilincs hosszú büntetésre utal, ha törött, akkor már egyszer megszökött a rab. Az alkar tetoválása, amin egy bilincs van átszúrva egy tőrrel azt jelenti, hogy az elítélt bosszút forral az ügyész ellen.

A vállap jelzi, hogy magas rangú tolvaj a tulajdonosa. A benne lévő koponya pedig azt jelenti, hogy a férfi sohasem fog dolgozni, nem lesz “rabszolga”. Egyébként ha valaki alaptalanul állította magáról, hogy vannak bizonyos érdemei, például a képen látható, hogy ő “magas rangú tolvaj”, az komoly megtorlásra számíthatott. Az ilyen hazugság díja az volt, hogy borotvával kivágták vagy dörzspapírral eltűntették a tetoválást, de sokszor lettek nemi erőszak, vagy gyilkosság áldozatai is.

Ő is ölt már bent és továbbra is bérelhető.

“Mindig figyelek” – hirdeti a szem. A bokánál lévő felirat szerint a rab már megtett 100 ezer kilométert, azaz sok mindent átélt.

Térden lévő csillag: nem térdelek le a rendőrök előtt, és egyben tolvaj is. Bokabilincs: sokat ült, a nyakon átszúrt tőr itt is jelen van. Az ujjtetkók pedig akkor jelzik a rangot, amikor a rab fel van öltözve.

 

Az illető arcán lévő tetoválás jelzi, sohasem fog szabadulni. A nyakánál lévő kígyó fölött feleség és anyós szavak olvashatók, azonban azt is jelzi, hogy megfojtja őt a rendszer. Felirat hirdeti a mellkason: “K*rvák, ne vájkáljatok a lelkemben!”, az alkaron pedig: “Kommunisták! Lesz*phattok a tönkretett fiatalságom miatt!”

“Bűnben élek, nevetve halok” – olvasható a mellkason, “Nincs szükségem boldogságra” – ez pedig a nyakon lévő felirat jelentése. Az arcon lévő seb jelzi, hogy egyszer árulást követett el társaival szemben, akik így büntették meg. Szűz Mária és a kis Jézus nem bír vallásos tartalommal, utalhat arra, hogy már bűnözőként jött a világra az illető.

 

“Gott mit uns”, azaz “Velünk az Isten” felirat áll a mellkasán, mely a Harmadik Birodalom és a Cári Oroszország jelszava is volt. A vaskereszt jelzi, nem hajlandó alávetni magát senkinek sem.

A felkaron látható rózsa és az azt körbefonó szögesdrót azt jelenti, hogy a hölgy a börtönben lett nagykorú, a “Made in CCCP” pedig a “jó minőségre” utal. A női tetkók egyébként érzelemdúsabbak és sokszor leszbikus szerelmekről mesélnek.

A férfi egész élete elolvasható a testén: sikerei, bukásai. Ezek nélkül a tetoválások nélkül semmibe vennék őt.

Az ortodox templom kupolái azt jelzik, hányszor ült az illető, a rajtuk található kereszt pedig, hogy le is töltötte a büntetését. A szkarabeuszbogár (más bogarak mellett) a zsebtolvajok totemállata, mely szerencsét is hoz. A pók ábrázolása érdekes, hiszen ha hálójábóllefelé mászik arra utal, hogy a rab kitörni igyekszik életformájából, ha viszont felfelé, akkor épp az ellenkezőjét.

A Lenint és Sztálint ábrázoló tetoválásokat sokszor a létfontosságú szervek fölé helyezték, hiszen elvileg oda nem üthettek és nem lőhettek az őrök. A tigris szimbolizálja a rab féktelen gyűlölet a rendőrök iránt.

A hason lévő szem utal arra, hogy a rab homoszexuális. Ilyenkor a képzeletbeli arc orra a férfi hímtagja.A képen egyébként Mikhail Kovanev látható, zenész és művész akit kegyetlenül meggyilkotak a börtönben és élete végéig állította, nem ő követte el a gyilkosságot, amiért börtönbe zárták.

És itt egy kis összefoglaló a kéz tetoválásairól. Az 5 pötty (négy őrtorony és én) a börtönt szimbolizálja. A kalapos macska szerencsét hoz, alatta a szerelem, Lara neve olvasható. МИР felirat egyszerre utal a békére, de a “меня исправит расстрел” (csak a kivégzéstől fogok megjavulni) mondatra is. Kisujjon az anarchisták, gyűrűsujjon az árvák jele (csak magamra számíthatok). A bütykökök lévő keresztek szerint három alkalomm ült az illető.

A lent látható tetkókat legtöbbször erőszakosan varrták az elítéltre a társai. A szív jelentése “kócos tolvaj. A három pöttyé “spermatovar”, azaz spermával töltött szamovár – ezek szerint a rab hajlandó az orális szexre. A fekete-fehér téglalap pedig az ukránon jele. A hat pötty a pakli legkisebb értékű lapjára utal, a börtönben pedig arra is, hogy az elítélt a hatóság szolgája. Jobb alsó sarokban a D/D az árvaházra utal, felette a tűvel átszúrt szív a drogfüggők jelképe. Mellette a kerék az apátlanságra utal, azaz az illető csonka családban nőtt fel és a szegénység miatt lett bűnöző.

 

(Visited 58 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez