Ukrán válság ide vagy oda, nem szakítanak az oroszokkal a németek

Angela Merkel német kancellár szerint az ukrajnai válság ellenére hosszabb távon folytatni kell az együttműködést Oroszországgal, persze ehhez kell egy minimális értékközösség. Arról viszont hallani sem akar, hogy növelni kellene a katonai kiadásokat, és hogy vissza kellene állítani a sorkötelezettséget.

Angela Merkel a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című lap pénteki számában megjelenő interjúból előzetesen közölt részletek szerint úgy látja, hogy az ukrajnai válság körül “súlyos nézeteltérések” alakultak ki, “ennek ellenére közép- és hosszú távon folytatni kell a szoros partneri viszonyt Oroszországgal”.

A további együttműködés feltétele, hogy az értékek legalább minimális mértékben egyezzenek, és ez az értékközösség “mutatkozzon meg a konkrét politikában is” – mondta a német kancellár.

Merkel bírálta Moszkvát a Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt, és azért, mert visszatért a 19. század “érdekszférákban gondolkodó” politikájához. Ugyanakkor úgy vélte, hogy nincs szükség “teljesen új alapvetésre” a német külpolitikában, és hangsúlyozta, hogy a válság diplomáciai megoldására kell törekedni.

“A szankciók bevezetése számunkra nem öncél, de amennyiben elkerülhetetlenek a büntetőintézkedések, közösen döntünk majd róluk” – mondta Angela Merkel. A lehetséges újabb szankciók részleteiről nem beszélt.

A kancellár elutasította Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár felszólítását, miszerint növelni kell a védelmi kiadásokat az atlanti szövetség tagjainál, és elutasította azt a felvetést is, hogy Németországban vissza kellene állítani a sorkötelezettséget. Az ukrajnai válságot “nem lehet katonai eszközökkel megoldani” – emelte ki.

Ebben az évben, amikor Európa az első és a második világháború kitörésére emlékezik, az emberek Németországban joggal várják el a kormánytól, hogy továbbra is készen álljon a párbeszédre például Oroszországgal – tette hozzá a kancellár.

Úgy vélte, megalapozatlan az a vád az EU-val szemben, hogy hibát követetett el az Ukrajnával kapcsolatban követett politikájában és ezért felelősséget visel a kelet-európai országban bekövetkezett válságért.

Maga Viktor Janukovics korábbi ukrán elnök szorgalmazta a társulási szerződést az EU-val, és ő volt az, aki az utolsó percben elállt a megállapodás aláírásától. Az EU pedig “a tárgyalások ideje alatt végig tett ajánlatokat az együttműködésre Oroszországnak” – mondta Angela Merkel. Az EU közössége helyesen teszi, hogy önkritikával szemléli és felülvizsgálja saját tevékenységét, ami azonban “nem változtat azon, hogy Oroszország semmivel sem tudja igazolni Ukrajna területi egységének megsértését” – fejtette ki a német kancellár a FAZ honlapján közölt interjúrészlet szerint.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez