Odessza és további négy fekete-tengeri kikötő biztosítja az ukrán gabonaexport 90%-t. Az ország a hatodik helyet foglalja el a búzakivitel és harmadikat a kukorica-kivitel volumene tekintetében. Az erőszak elburjánzása veszélybe sodorja az agráripari exportot – állítják a piaci kereskedők.
A chicagói árutőzsdén a rohamos áremelkedést egyszerre több tényező váltotta ki – állítják a szakértők. Először is, erre hatással volt az az előrejelzés, hogy az Egyesült Államokban rossz kilátások vannak a termésre. Az USA agráripari térségeiben hideg volt a tél, a gabona bizonyos része megfagyott. Jelenleg ott szárazság van, amely szintén befolyásolja a terméshozamot. A dráguló búzára hatással van azonkívül az Ukrajnában dúló polgárháború. Olajként hatott a tűzre az odesszai tragédia. Éppen ebben a régióban találhatók azok a kikötők, amelyeken át a gabona a fogyasztó felé indul. Harmadszor, az áremelkedést a spekulációk is befolyásolják.
Ami pedig közvetlenül az ukrajnai agráripari szektort illeti, egyelőre minden szerződésnek eleget tesznek, tiszteletben tartják a terveket is, mivel a szezonra még a kirobbant válság előtt készülni kezdtek.
Az áremelkedés előnyös a gabonaexportálóknak. Hiszen ebben az esetben Ukrajna több pénzt kereshet és bővítheti arany- és valutakészleteit is. Azonban ez nem tűnik reálisnak, ugyanis a termés learatásához technikai eszközök, vegyszerek kellenek, márpedig a gazdáknak erre aligha van pénze. Az ukrajnai pénzválság véglegesen megfosztotta a földművelőket a kölcsön lehetőségétől. A bankok kemény feltételeket szabnak, a hitel dupláját kitevő zálogot kérve. A hitelt 18%-os kamatra adják, ami a biztosítás és egyéb befizetések után már 33%-ra rúg. Ez egyharmadával meghaladja az agrárpiac rentabilitását. Az agráriusok utolsó megtakarított pénzükből vetettek, de közben a földek 20% fel sem volt szántva. Őszre az ukrajnai problémák még nagyobb méretet ölthetnek, amikor majd kiderül, hogy nincs elegendő készlet, többek között üzemanyag a termés betakarításához.
A dél- és kelet-ukrajnai politikai események hatással vannak még egy fontos tényezőre. Ukrajna nagyon erősen függ a hosszú lejáratú gabonakiviteli szerződésektől. A korábbi szerződéseket teljesíteni kell, de újabbakat nem kötnek a nagykereskedők. Nem világos, hogy garantálja majd e szerződések teljesítését. És ezek a rizikók arra ösztönzik a vevőket, hogy megbízhatóbb szállítók után nézzenek. Alternatív szállítóként Románia, Bulgária és Oroszország jöhet számításba.