Mamutoknak készítenek hűtőkamrát

Jakutföldön hűtőkamrát építenek a mamutok számára. A projekt egyedülálló, hiszen nem létezik ehhez hasonló hűtőkamra sehol a világon.

Igaz, hogy Jakutföldön kívül sehol sem találnak ennyi mamut maradványt sem. A hűtőkamra nem csak a raktározást teszi lehetővé, de egy új lehetőség is, hogy klónozással újjáélesszék a mamutokat.

Jakutföld a mamutok természeti tárháza. Itt nem csak csontokat találnak, mint a világ más részein, hanem egész testet megmaradt szövetekkel, izmokkal, szőrzettel. Tavaly az egyik ilyen maradványból először sikerült a tudósoknak agyat kinyerniük – a szenzációs eseményről az Oroszország Hangjának Jakutföld Tudományos Akadémiájának elnöke, Igor Kolodeznyikov mesélt:

“Jelenleg az északi Jeges-tenger partvidékének aktív olvadása zajlik, így mamut maradványokkal gyakran találkozunk. Ha ezeket azonnal nem helyezzük el egy hűtőkamrában, akkor gyakorlatilag minden a szemünk előtt veszik el – felolvad és megkezdődik a bomlás. Ezért jött az ötlet, hogy hozzunk létre egy hűtőkamrát a mamutoknak.”

Egy hatalmas hűtő, amely elektromos árammal működik, nagyon drága. Szintén nem megoldás a terület hideg időjárásának állandó felhasználása. Az ideális hőmérséklet: -18 és -24 fok között van. Természetes úton ezt nem lehet biztosítani, hiszen télen elérhető a kellő hőmérséklet, nyáron azonban melegebb van – mondja Igor Kolodeznyikov:

“Éppen ezért merült fel az ötlet, hogy létrehozzunk egy süllyesztett hűtőkamrát, amely földdel el van zárva a felszíntől. Télen megkapjuk a kellő hőmérsékletet, nyáron pedig hűtőberendezéseket fogunk elhelyezni. Egy ilyen módszerrel a költségek nem lesznek olyan magasak.”

Igor Kolodeznyikov szerint nem elegendő csupán megtartani a kellő hőmérsékletet. Teljes mértékben ki kell zárni annak lehetőségét is, hogy a kamrába oxigén jusson be. Ennek érdekében speciális kamrákat építenek, amelyek hermetikusan le vannak zárva, és, amelyekbe inert gázt engednek. Továbbá azt is meg kell akadályozni, hogy esetleg káros baktériumok jussanak a levegőbe, olyanok, mint a lépfene. Ezért egy karantén zóna és egy olyan terem kiépítésére is szükség van, ahol lehetőség nyílik a mamutok tanulmányozására.

A tudósok meg akarják érteni, hogy milyen körülmények között éltek ezek az óriások, valamint, hogy miért haltak ki. Felmerült továbbá ezeknek az állatoknak a klónozása is, főként miután a tudósok életképes szövetekre bukkantak. Jakutföldön erre a kutatásra különös figyelmet fordítanak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez