Április elején a Gazprom bejelentette, hogy Kijev adóssága 2,2 milliárd dollár, amely az év végére elérheti a 9 milliárdot. A múlt héten Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy amennyiben az adósságot nem törlesztik májusig, Moszkva előlegfizetési rendszerbe teszi Ukrajnát. Tekintettel arra, hogy a Szlovákián érkező gázról szóló tárgyalások zsákutcába jutottak, a helyzet siralmas. A 2006-os és 2009-es események után, amikor Oroszország elzárta a gázcsapokat Ukrajna és ezzel Európa felé is, az EU jogosan aggódik a harmadik gázháború kezdete miatt Ukrajna és Oroszország között. És éppen Európa lesz ennek a háborúnak a vesztese – véli Charles Sannat közgazdasági elemző:
Sem Oroszország, sem pedig az USA ebben a háborúban nem veszítenek. Európa viszont, amely a két hatalom között áll, igen. Ma az Európába érkező gáz 27-28%-a Oroszországból származik. Nyilvánvaló, hogy jelenleg nem vagyunk képesek eltekinteni az orosz gáztól. Ennek geopolitikai okai is vannak. Oroszországból a gázcsöveken jön a gáz, vagyis igen egyszerű módon. Az amerikai palagáz szállításhoz nem csak gázfeldolgozó üzemek építésére van szükség, de a bonyolult logisztikai megoldásokról is dönteni kell. Így, amennyiben Európa megszakítja Oroszországtól való függését, teljes mértékben az USA-tól teszi függővé magát. Ami Oroszországot illeti, hamar talál magának másik piacot, olyan országokat, mint például Kína vagy India.
A nyugati elemző reményét fejezte ki, hogy Oroszország nem engedi meg a fennakadásokat a gázszállításban és nem szegi meg a vállalt kötelezettségeket. Charles Sanna úgy véli továbbá, hogy Európa nem fog beleegyezni az Oroszország elleni szankciók súlyosbításába. „Az utóbbi időben tendencia figyelhető meg az amerikai és az európai érdekek korlátozódásában. Európa nem hagyhatja figyelmen kívül a deflációt és a válságot az energetikai szférában, amelyet egyértelműen nem tart a kezében” – jegyezte meg Sanna.