Tényleg polgárháború van?

Általános mozgósítást rendeltek el a Kelet-Ukrajnában kikiáltott Donyecki Népköztársaságban, miután az ukrán hadsereg visszafoglalta a szakadároktól a mariupoli középületeket, s megkezdte a Szlovjanszk városban állított úttorlaszok elbontását is. A harcoknak több halálos áldozata van, Vlagyimir Putyin orosz elnök súlyos bűncselekménynek nevezte a hadsereg bevetését.

„Szlovjanszkban megindult a hadsereg támadása, ez csak egyet jelent, a polgárháború kitörését. A köztársaságban elrendeltük az általános mozgósítást” – jelentették be csütörtökön a kelet-ukrajnai Donyeck megye területén kikiáltott szakadár Donyecki Népköztársaság vezetői. A döntést az után hozták meg, hogy a városba betörő, helikopterekkel és páncélosokkal támogatott ukrán katonák megöltek öt fegyverest, akik egy úttorlasznál teljesítettek szolgálatot. Helyi jelentések szerint a harcoknak legalább egy polgári áldozata is van.

Néhány órával korábban az ukrán erők már visszafoglalták az ugyancsak kelet-ukrajnai Mariupolban lévő középületeket. Ott állítólag egyelőre nem voltak halálos áldozatai az összecsapásoknak. Vlagyimir Putyin orosz államfő, aki egy szentpétervári tanácskozáson értesült az ukrán katonai akcióról, kijelentette: súlyos bűncselekmény, ha a hadsereget valóban bevetették a lakosság ellen.

„A katonai akcióknak komoly következményei lesznek azokra nézve, akik meghozták a döntést, s a fellépés a kétoldalú kapcsolatokban is következményekkel jár” – mondta az államfő. Hasonló hangnemben nyilatkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is, aki emlékeztetett arra, Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy beavatkozzon az ukrajnai eseményekbe, ha támadás éri az ott lévő orosz állampolgárokat. 2008-ban Moszkva az orosz állampolgárok védelmére hivatkozva foglalta el a Grúziához tartozó Abháziát és Dél-Oszétiát, ahol a grúz hadsereg akciót indított a függetlenedni akaró területek visszaszerzésére.

A kelet-ukrajnai szakadárok azt követően foglaltak el középületeket kilenc városban, hogy a Krímben rendezett márciusi népszavazás után Oroszország magához csatolta a többségében oroszok lakta félszigetet. A kijevi kormány április közepén jelentette be, ha kell, erővel teremt rendet a térségben. A hadsereg az után indult most meg, hogy a múlt heti genfi megállapodás ellenére sem adták le fegyvereiket a szakadár félkatonai szervezetek.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez