Hozzátette, hogy ha Oroszország így folytatja, annak “további következményei lesznek”, és Washington fokozni fogja Moszkva elleni szankcióit. Az amerikai elnök nem beszélt arról, hogy ez mikor esedékes, de utalt rá, hogy az eddig életbe léptetett büntető intézkedések már érezhető hatást gyakorolnak az orosz gazdaságra.
Obama nem titkolta, hogy az Egyesült Államoknak még meg kell szereznie a szövetségesek támogatását is ahhoz, hogy további gazdasági nyomást tudjanak gyakorolni Oroszországra. Egyúttal elismerte, nem biztos, hogy az újabb szankciók megváltoztatják Vlagyimir Putyin orosz elnök geopolitikai számításait.
“Vannak dolgok, amelyeket az Egyesült Államok egyedül is meg tud tenni, de végső soron ez egy közös, kollektív erőfeszítés kell legyen” – fejtette ki az amerikai elnök Abe Sindzó japán kormányfővel közös tokiói sajtótájékoztatóján.
Obama Moszkva szemére vetette, hogy az oroszbarát fegyveres csoportok folytatják Kelet-Ukrajnában az ukrán hatóságokkal szembeszegülő akcióikat. “Továbbra is azt látjuk, hogy rosszindulatú fegyveresek épületeket foglalnak el, zaklatják a velük egyet nem értőket, destabilizálják a régiót, és közben nem látjuk, hogy Oroszország megpróbálná visszafogni őket” – hangoztatta.
Az amerikai elnök az Európai Unió, az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna múlt csütörtöki genfi megállapodása óta először foglalt állást az ukrajnai fejlemények ügyében.
Szavaival lényegében ellensúlyozta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy nappal korábbi tévéinterjúját, amelyben Lavrov – a kijevi kormány terrorellenes műveleteinek felújítására reagálva – azzal fenyegetőzött, hogy Oroszország nem hagyja válasz nélkül, ha állampolgárait támadás éri vagy veszélybe kerülnek érdekei Ukrajnában.
“Ha orosz állampolgárokat ér támadás, az támadás az Oroszországi Föderáció ellen” – tette hozzá Lavrov, utalást téve a szakadár dél-oszétiai régió birtoklásáért vívott 2008. augusztusi orosz-grúz villámháborúra, amelynek eredményeképpen az orosz haderő átmenetileg megszállta Grúzia egy részét, majd független államként ismerte el a kaukázusi országtól elszakadt Dél-Oszétiát és Abháziát.