Az Európai Unió által támogatott projekt a Keleti Partnerség országainak sajtószabadságát méri, amelynek első kimutatása ez a mostani tanulmány. A felmérésben hatvan, országonként tíz szakértő vett részt, köztük olyan újságírók, jogvédők, ügyvédek, szociológusok, akik legalább öt éve szoros kapcsolatban állnak a helyi médiával.
Andrej Basztunyec, a Fehérorosz újságírók szövetségének elnöke ismertette, a dolgozat negyedéves bontásban vizsgálta a tavalyi évet és Belorusz mindannyiszor az utolsó helyen végzett. A javulásra az ukrán válság jelentheti az egyetlen reménysugarat, mivel az kimaradt a vizsgálatból. Ha a későbbiekben jobb eredménnyel is végezne Belorusz, az nem a helyi média javulása, hanem az ukrán romlása miatt volna.
A szövetség alelnöke, Alekszandr Sztarkevics hasonló pesszimizmussal nyilatkozott. Elmondta, a hatalom stabilan rossz viszonyban van a független médiával és nem lehet különösebb fordulatot várni. Ráadásul a 2015-ös elnökválasztások után feltehetően a helyzet még inkább szigorodni fog.
A Keleti Partnerség projekt létrejöttét 2008-ban javasolta az Európai Unió, amelyről a megállapodást 2009-ben írták alá. A programban Ukrajna, Belorusz, Moldova, Azerbajdzsán, Örményország és Grúzia vesz részt. A partnerországok demokratizálódását és gazdasági reformjait támogatja az EU, valamint szorosabb politikai és biztonságpolitikai együttműködést folytatnak a felek.