A német hírmagazin szerint egyes NATO-tagországok titkosszolgálatai nem erősítik meg Anders-Fogh Rasmussen NATO-főtitkár kijelentését, amely szerint az orosz vezetés 40 ezer katonát vont össze az ukrán határnál.
Hírszerzők úgy vélik, hogy nem éri el a 30 ezret az orosz fegyveres erők Ukrajnához közeli hadállásokban összevont csapatainak létszáma, és meglehet, hogy 20 ezernél is kevesebb orosz katona tartózkodik a két ország közötti határ orosz oldalánál.
A csapatok az összetételük és fegyverzetük alapján nem alkalmasak nagyobb szabású művelet végrehajtására. A felszerelés jelentős része az ukrajnai konfliktus kirobbanása előtt is a határ térségében volt, és nincsen műveleti központ, amelyből irányítani lehetne egy esetleges hadmozdulatot – jegyezték meg titkosszolgálati források a Der Spiegel következő számából pénteken előzetesen ismertetett beszámoló szerint, hozzátéve: a térségben megfigyelt csapatmozgások legalább egy részét a térségben szolgálatot teljesítő katonák rotációja magyarázza.
Az észak-atlanti szövetség már többször felszólította Moszkvát az ukrán határvidéken felvonultatott erők visszavonására, és kilátásba helyezte, hogy az ukrán válságra válaszként nagyobb erőket összpontosít a keleti végekre. Anders-Fogh Rasmussen szerdán bejelentette, hogy a szövetség katonai jelenlétét a levegőben, a szárazföldön és a vízen is erősítik.
A balti államok légterében járőröző NATO-gépek több küldetést teljesítenek majd, fokozzák a szárazföldi csapatok felkészültségét, és NATO-erők jelennek meg a Balti-tengeren, a Földközi-tenger keleti részén és szükség szerint máshol is – mondta a főtitkár.
Közben Moszkva csalódottan fogadta az ukrajnai válság megoldását célzó négyoldalú genfi megállapodással kapcsolatos washingtoni értékeléseket – tudatta az orosz külügyminisztérium pénteki közleményében.
A tárca egyúttal elfogadhatatlannak tartotta az Egyesült Államok részéről kilátásba helyezett újabb szankciókat. Azzal vádolta az amerikai vezetést, hogy “tisztára akarja mosni” a kijevi hatalmat, amely erőszakot alkalmazott a kelet-ukrajnai tiltakozók ellen.
Barack Obama amerikai elnök csütörtökön reménykeltőnek nevezte az Oroszország, valamint az Egyesült Államok, az EU és Ukrajna diplomáciai vezetői által az ukrajnai válság enyhítéséről kötött genfi megállapodást, de kijelentette, hogy Washington és szövetségesei készek újabb szankciókat bevezetni, ha nem javul a helyzet.