Ugyanakkor az EU azt is közölte: a Gazprom köteles biztosítani a zökkenőmentes szállítást. Így válaszolt az Európai Bizottság az orosz elnök levelére, amely Ukrajna hatalmas adósságairól szól. A levélben Vlagyimir Putyin figyelmeztetett, hogy az ukrán politikai helyzet instabilitása miatt problémák merülhetnek fel az európai gázszállítással, amely Ukrajnán keresztül valósul meg. Az orosz elnök felszólította az érintett országokat, hogy kezdjék meg a nemzetközi tárgyalásokat a helyzet megoldására.
Európa egységes választ adott Vlagyimir Putyinnak. Az Európai Parlament elnöke, Barosso úr két kulcsmomentumot fogalmazott meg, amelyek aggasztják Európát. Az egyik az orosz gáz zavartalan szállításának biztosítása Európába. A másik, az európai piac kilátásainak felülvizsgálása hosszú távon. Vagyis aggodalmat váltanak ki nem csak a tranzittal kapcsolatos tárgyalások, de a közös tervek a jövőre nézve. Az Oroszországi Olajtermelők Szövetségének elnöke, Rusztam Tankajev úgy véli, hogy az EU válaszát úgy lehet értékelni, mint aki az egész problémát az orosz félre kívánja hárítani:
“A Gazpromnak sokkal logikusabb lenne, ha a gázt az orosz-ukrán határon adná el. Az EU azonban nem áll készen, hogy magára vállalja az ukrán kockázatot, így gyakorlatilag áthárítja azt a Gazpromra. Sajnos ez a helyzet már régóta fennáll és semmilyen változást nem tapasztalunk.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap szintén reagált ebben a kérdésben. Azt mondta, hogy megérti az ukrán adósság fizetésével kapcsolatos helyzet nehézségét, így Moszkva hajlandó még egy hónapot várni, hogy megoldást találjanak erre a problémára. Ukrajnának azonban hatalmas adóssága van Oroszországgal szemben. A gázért több mint 2 milliárd dollárral tartozik, ezen kívül pedig nem hajlandó fizetni az új áron. A Gazprom visszavonta azokat a kedvezményeket, amelyeket a még Janukovics idején megkötött szerződések meghatároztak. A kedvezmények nélküli ár pedig – 485 dollár ezer köbméterért – Kijevnek nem felel meg. A megállapodás értelmében a Gazprom átteheti Ukrajnát az előlegfizetési rendszerbe. Amennyiben Ukrajna nem fizet előre, az orosz vállalatnak joga van korlátozni vagy teljes mértékben leállítani a gázszállítmányokat. Ebben az esetben azonban Ukrajna abból a gázból használna, amely Európának megy. Azt, hogy ez lehetséges már mindenki láthatta nem egyszer, például 2009-ben. Ezen kívül pedig Ukrajna le tudja állítani a tranzitot teljes egészében. Akkor pedig Európa gáz nélkül marad, a Gazprom pedig nem tudja teljesíteni a szerződésben foglaltakat rajta kívülálló okok miatt.