Európában ezeket a korlátozásokat rendkívül liberális intézkedésnek tekintik. De az elemzők szerint valami komolyabb lépésre Európa nem áll készen: egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy egyes országok nem hajlandók lemondani saját érdekeikről mások külpolitikája miatt, amely őket nem nagyon érinti.
Amanda Paul a brüsszeli Európai Politikai Központ elemzőjének a véleménye:
“A PACE döntése a legkisebb intézkedés abból, ami megtörténhetett volna. Szóba jöhetnek korlátozások az orosz energia- és a bankszektorban, ami azonnal hatással lesz. De eddig Oroszország lépéseire gyengén reagált a nemzetközi közösség. Az EU el van foglalva saját ügyeivel, és aggódik amiatt, milyen hatással lehetnek szankciói magára az EU-ra. Egyes országok gondolkodnak azon, hogyan befolyásolhatják a szankciók az ő gazdaságukat, és kereskedelmi kapcsolataikat Oroszországgal. Nem titok, hogy az olyan országok, mint Hollandia, igen jelentős kereskedelmi kapcsolatokat tart fenn Oroszországgal.”
Európa korábban sem volt egységes az oroszországi politika tekintetében. Több politikai elemző úgy véli, hogy a Krím-félsziget csatlakozása Oroszországhoz már „kész tény”. Bár ez nem tetszik Európának, de nem tehet róla, és nem is akar foglalkozni vele. Jelenleg az EU-ban nagyon erős a szeparatista hangulat. És attól tartanak, hogy a krími események dominóhatást válthatnak ki Európában. Ezért Európa nem tekintheti megoldottnak a kérdést – mondta Amanda Paul.
“A történet ezzel nem érhet véget. Az, ami a Krím-félszigeten történt, egy nagyon komoly precedens, ezért meg kell vizsgálni a lehetséges válaszokat.”
Ugyanakkor az európai politikusok tudatában vannak, hogy Oroszországnak semmilyen oka sincs, hogy betörjön Kelet-Ukrajna területére. Inkább Oroszország politikai befolyásától tartanak: a közelgő ukrajnai elnökválasztáson az EU nem akar olyan jelölteket látni, akik támogatják a régiók igényét nagyobb autonómiára, és az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokat.
“Nem gondoljuk, hogy lehetséges Kelet-Ukrajna orosz megszállása. Fontos, hogy megőrizzük a térség stabilitását és biztonságát. Különösen a közelgő választások előtt, amelyekre Ukrajna egész területén kerül sor. Nem akarjuk, hogy egyes régiók ne voksoljanak a szavazás napján. Mert ez törvénytelenné tenné a választásokat.”