Segíti-e Szlovákia Ukrajnát

Szlovákia bejelentette, hogy nem valósíthatja meg teljes mértékben az Ukrajnába irányuló reverz gázszállítást. Ezzel értek véget a Brüsszelben folytatott szlovák-ukrán tárgyalások.

A megmentő „szlovák gáz” mondája – márpedig ez a gáz a Magyarországról, Lengyelországról és esetleg Romániából megszervezett reverznek köszönhetően megmenthetné Ukrajnát az orosz gáz beszerzésétől – régóta tart. Még Viktor Janukovics idején indultak be a vonatkozó tárgyalások. A téma napjainkban rendkívül akut jelleget öltött.

Konsztantyin Szimonov szakértő szerint a reverz, azaz az orosz földgáznak európai országokon, többek között Szlovákián keresztüli visszafelé Ukrajnába irányuló szállítása nem más, mint egy újabb energetikai mítosz.

“– Az ukrán fél mesterségesen kitalálta ezt a reverzt, csakhogy bebizonyítsa a gázszállítási források bővítésére irányuló kurzus realitását. A reverz körül rendkívül sok mítosz alakult ki. Az egyik az, hogy Ukrajna helyettesíteni kívánja az orosz gázt mással. A valóságban ugyanarról az orosz szénhidrátról van só, amelyik Ukrajnán, az Északi Áramlaton és a kelet-európai gázhálózaton át Európába jut el. Állítólag olcsóbb lenne ezt a gázt nem közvetlenül Oroszországból kapni. És itt szembesülhetünk a másik mítosszal – a gázár-mítosszal. Állítják, hogy Szlovákiától szerezve be a földgázt, Ukrajna több mint 100 dollárt takarítana meg ezer köbméterként. Azonban a reverz gáz ára piacfüggő, vagyis ingadozó. Tavaly, például, a piaci gázár magasabbnak bizonyult, mint a Gazprom hosszú lejáratú szerződései szerinti ár. És végül, a harmadik mítosz. Ez az orosz gázt helyettesítő reverz gáz volumenét illeti. Ezen gázvolumen biztosításához az lenne szükséges, hogy a nyersanyag a csővezetéken egyszerre mindkét irányban áramoljon, ami egyszerűen nonszensz!”

Azt beszélik, hogy Nagykaposnál a gázmérőállomástól egy kisebb vezetéket alakítanak ki a reverz szállítás biztosítására. Csakhogy a szlovák fél nem kíván 20 millió eurót fizetni érte, Ukrajnának engedve át a költségek jogát. Szlovákia egyébként eléggé kitérő álláspontra helyezkedett – mondja Konsztantyin Szimonov szakértő.

“A szlovákok, ismerve Oroszország kimondottan negatív állásfoglalását az ukrajnai gázreverz kérdésében, egyszerűen nem kívánnak összeveszni a Gazprommal és lerombolni saját tranzitüzletüket, ami számukra öngyilkosságot jelentene. Minek nekik ez a fejfájás?”

Közben Oroszország EU-nagykövete, Vlagyimir Csizsov kijelentette: az ukrajnai reverz gázszállítás megszervezése Szlovákiából vagy Magyarországról a Gazprommal kötött szerződések megsértését jelentené és oda vezetne, hogy Oroszországból nem indulna földgáz az Európai Unióba.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez