Oroszország saját agyat készít

Oroszország meglehet importált elektronikus „agy” nélkül mind a földön, mind pedig az űrben. A Nyugat által bevezetett szankciók ösztönzik az orosz tudományt és ipart arra, hogy aktívan oldja meg a legbonyolultabb feladatokat high-tech iparágakban.

Így például, a saját adatbázis alapján megalkotott szuperszámítógép, amelyet a Roszelektronika holdingban hoznak létre, a kibernetikai függetlenség magasabb szintjére vezeti ki Oroszországot – vélik a szakértők.

Az új nemzedékű „elektronikus agy” teljesítménye 1,2 petaflopsz lesz. Összehasonlításképpen, a legmagasabb kapacitású orosz szuperszámítógép a Moszkvai Lomonoszov Állami Egyetemen működik, a gép kapacitása egy petaflopsz. Megjegyzendő, hogy ez a számítógép nyugati technológia alapján készült, új változata teljesen orosz lesz.

A flopsz szó azon feladatok számát jelenti, amelyeket a számítógép egy másodperc alatt tud teljesíteni. Valamikor ezeket gigaflopszban mérték, ami több milliárd feladatot jelentett másodpercenként, majd jött a teraflopsz, azaz ezer milliárd, a petaflopsz viszont több millió milliárd.

Lemondhat-e majd Oroszország importált komponensekről? Orosz szakemberek már ma nagyon bonyolult szoftvereket és komponenseket fejlesztenek ki. De nincs gyártási bázisunk. Modern gyártósorokra és berendezésekre van szükségünk – mondja Andrej Maszalovics szakértő.

“A komponens bázis három részből áll. Magunknak kell kitalálnunk valamit, magunknak le kell gyártanunk, és magunknak elő kell állítanunk az ehhez szükséges gyártási berendezést is. Van elég eszünk, és három-öt év alatt orosz szakemberek előállíthatják a többprocesszoros számítógépekhez szükséges rendszereket. Másodszor, a gyártáshoz gépek szükségesek. Ezeket szívesen eladják a kínaiak, és a tőlük szerzett berendezésen előállíthatjuk az elemi bázist Oroszországban. Saját gyártású berendezésünk viszont nincs. Itt az elmaradás kb. 15 év.”

A jelenlegi helyzet jó esélyt jelent Oroszország számára, hogy szabaduljon az „olaj tűről”, és befektessen a magas technológiákba – mondja Andrej Maszalovics. Csak ki kell dolgozni megfelelő stratégiát. A legfontosabb dolog megvan ehhez: a programozók, akik minden problémát meg tudnak oldani.

A legnagyobb probléma ma nem az, hogy lemondjunk az importált chipek használatáról, hanem az, hogy nem mondhatunk le a chipek előállításához szükséges importált berendezésekről. Mégis szakértők szerint megoldható ez a probléma. Hiszen a Roszelektronika holdinghoz több mint száz vállalat tartozik, amelyek részt vesznek a mikroelektronikai eszközök létrehozásában. Ez egy hatalmas technológiai erő, amely megbirkózhat bármilyen kihívással.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez