Tolsztoj, a Nyezaviszimaja Gazeta lapnak adott interjúja szerint az orosz egy különleges és különálló civilizáció, mely sem a Nyugat, sem a Kelet része.
A jelentésről korábban Putyin is említést tett egy március 25-i díjátadón, melyen fiatal művészeket tüntettek ki. „Az orosz társadalomnak szüksége van olyan kultúrára, mely történelmünk és tradícióink támasza lehet, egyesítve a korokat és generációkat, ezzel is a társadalmat erősítve.” – fogalmazott akkor az államfő.
Részleteket azonban már nyilvánosságra hoztak a dokumentumból, melyek szerint az „orosz kultúra védelme” elválaszthatatlan attól, hogy elutasítja az állam „a multikultúra és tolerancia elveit”. Ugyanis ellentmondásos lenne, hogy az állam, miközben saját tradíciói megőrzésén fáradozik, „idegen értékeket közvetítene különböző kulturális programokon keresztül”.
Mihail Svidko, az elnök tanácsadója szerint komoly terveket is megfogalmaz a jelentés, ugyanis az oktatás- és kultúrpolitikán keresztül az orosz nyelv megőrzése egy „multietnikumú állam” alapjait fekteti le.
Korábban az Orosz Föderáció területén számos nép kultúrája részesült állami támogatásban, most viszont egyre inkább az orosz nacionalisták elképzelései válnak valóra.
Befellegzett az internacionalizmusnak – új alapokon Oroszország
Két héten belül elkészül az a jelentés, mely az orosz állam kultúrpolitikájának alapvetéseiről szól. Legfőbb eleme, Vlagyimir Tolsztoj, főtanácsadó szerint úgy összegezhető, hogy „Oroszország nem Európa”.
(Visited 1 times, 1 visits today)