Nem pénzeli tovább az oroszországi nukleáris objektumok védelmét az USA

Újabbat mond fel az Egyesült Államok a maradék orosz-amerikai együttműködésből, az egyébként sikeres Nunn-Lugar atomprogramot. Orosz szakértők szerint az USA már régóta készült erre, a váratlan felmondásnak mégis negatív hatásai lehetnek.

Washington bejelentette, felfüggeszti az orosz nukleáris létesítmények emeltszintű védelmének finanszírozását az ukrán válságra hivatkozva, írja a Kommerszant orosz napilap ma reggeli cikke. A Nunn-Lugar program a fegyverzetcsökkentési egyezmények során kivont nukleáris, biológiai és vegyi fegyverek megsemmisítésében támogatja Oroszországot és a volt szovjet tagköztársaságokat.

Anne Harrington, az Amerikai Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal képviselője bejelentette, minden munkát felfüggesztettek az oroszországi atom létesítmények fizikai védelmét illetően. Jelenleg az objektumokon a szükséges felszerelés 40-70 százaléka van elhelyezve, a munkavégzést azonban egyelőre elhalasztják. Az együttműködésre szánt összeget már kivonták az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának költségvetéséből 2015-re, költségeit pedig 27 százalékkal csökkentették.

A program kezdeményezőiről Sam Nunn és Richard Lugar amerikai szenátorokról kapta a nevét, amely a Szovjetunió felbomlása után indult. 1993 óta az amerikaiak 1,6 milliárd dollárt költöttek az együttműködésre.

Az Orosz Politikai Kutatások Intézetének szakértője, Andrej Baklickij a Kommerszantnak elmondta, várható volt a kétoldalú program befejezése, az ukrán válság csak felgyorsította a folyamatot. Oroszország már régen kijelentette, vállalja a területén található atom létesítmények biztonságos megsemmisítését. Az elvesztett összeg egyébként nem magas. Az utóbbi időben az amerikaiak nem konkrét objektumokkal, hanem jogi és módszertani kérdésekben segítettek. Éppen ezért nem a felmondás ténye, hanem annak idő előtti befagyasztása hat erősen negatívan.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez