“Ezekben a hónapokban a külügyminisztériumban zsákszámra kapjuk a leveleket. Egyszerű állampolgárok kérnek bennünket arra, hogy védjük meg alapvető jogaikat, például a médiához való hozzáférést, s azt, hogy szabadon használhassák anyanyelvüket” – mondta Viktor Szorokin illetékes osztályvezető két héttel az után, hogy Oroszországhoz csatolták a Krím félszigetet.
Az “ellenzéki” Igazságos Oroszország (SZR) párt országos választmányának vezetőségi ülésén, Szorokin – nyilvánvalóan a kelet- és dél-ukrajnai orosz ajkú lakosság panaszairól beszélve – azt hangoztatta, hogy Ukrajnában “mára lényegében megszüntették az összes orosz televíziós csatornát”. Hozzátette: aggódnak a megszaporodott emlékműrongálások miatt is.
Közben az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma (polgári védelem) szóvivője, Alekszandr Drobisevszkij arról számolt be, hogy “a mai napig 31 konvojnyi orosz segélyszállítmány érkezett a Krímbe, összesen 1700 tonna mennyiségben”.
A szóvivő nem tért ki arra, hogy mi indokolja a segélyszállítmányok Krímbe küldését. Az egyik szombaton érkezett szállítmányról azt mondta, hogy abban a tűzoltó és mentőszolgálatnak szánt hatvan, független energiaforrással rendelkező reflektor volt, valamint az orosz mentőszolgálatok hivatalos lapjának tízezer példánya.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy nevét elhallgató forrása szombaton azt mondta az ITAR-TASZSZ-nak, hogy az FSZB egyik felelős munkatársa, Szergej Beszeda valóban az ukrán fővárosban tartózkodott február 20-21-én – a fegyveres erőszakba torkolló tüntetések csúcspontján -, azzal a megbízással, hogy az ukrán titkosszolgálatokkal (SZBU) együttműködve meghatározzák a kijevi orosz nagykövetség fizikai védelmének szükséges szintjét. “A szükséges intézkedéseket ki is dolgozták” – tette hozzá a forrás. Szavai szerint Beszedának más megbízatása nem volt Kijevben.
Valentin Nalivajcsenko, az SZBU jelenlegi vezetője csütörtökön jelentette be, hogy vizsgálataik alapján az orosz társszervezet munkatársai részt vettek azoknak az úgynevezett terrorellenes műveleteknek a kitervelésében és végrehajtásában, amelyeket a kijevi Függetlenség terén hajtottak végre a hatalomváltást követelő tüntetők ellen, s amelyek egyes források szerint csaknem száz halálos áldozatot követeltek.
Nalivajcsenko egy pénteki nyilatkozata szerint letartóztatási parancsot adtak ki az SZBU volt főnöke, Olekszandr Jakimenko ellen, hogy magyarázatot kapjanak tőle az orosz biztonsági szolgálatoknak az eseményekben játszott szerepével kapcsolatban.
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök szombaton az ország falusi településeinek kongresszusán kilátásba helyezte, hogy Moszkva ellenlépéseket fog hozni az orosz agrártermelők védelmében, ha Ukrajna kilép a több szovjet utódállamot tömörítő Független Államok Közösségéből (FÁK) és aláírja az Európai Unióval a tervezett társulási és szabadkereskedelmi megállapodást.
A volgográdi rendezvényen Medvegyev arról beszélt, hogy Ukrajna jelenlegi vezetői “láthatóan erre törekszenek”, de ha ez bekövetkezik, “kénytelenek leszünk felülvizsgálni ukrán kollégáinkkal az agrárterületen zajló együttműködés feltételeit, és lépéseket tenni az orosz agrárpiac védelmére a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) eljárásainak keretében”.
Viktor Janukovics volt ukrán elnöknek az uniós társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírásától való visszatáncolása váltotta ki tavaly november végén azokat a békés Európa-párti tüntetéseket, amelyek idén februárban erőszakos összecsapásokba torkolltak és Janukovics hatalomból való eltávolításához vezettek. Az új kijevi kormány nevében Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök két hete Brüsszelben aláírta az EU-ukrán társulási megállapodás politikai részét.