Drágul az élet Ukrajnában

Nagy változások várnak ukrán állampolgárokra, és azok aligha nevezhetők kellemeseknek. Ahhoz, hogy az ország megkaphassa az IMF-hitelt, a kijevi kormány hajlandó felemelni az adókat, csökkenteni a munkabéreket és növelni a tarifákat.

Már emelkedett a gáz ára az ipar számára, a közeljövőben megvonják az állami támogatást fűtőanyagra a lakosság számára. Idén emelkedik a szolgáltatások és az áruk ára, a polgárok 16%-a munka nélkül maradhat. A megszorító intézkedések nélkül az ország nem kaphat nemzetközi segítséget, de nagyon kicsi annak valószínűsége, hogy az IMF-pénz, és a kemény intézkedések megmentik az ukrán gazdaságot – mondják a finanszírozók.

Ukrajna arra számít, hogy két év alatt nemzetközi segélyként 27 milliárd dollárt kap. A tervek szerint az IMF-hitel első részletét április végén megkapja a kincstár. Ezt megelőzően, az új hatóságoknak jóvá kell hagyniuk a válságellenes programot.

Már bejelentették, hogy a következő négy évben a gáz ára a lakosság számára 120%-kal növekedni fog. Az elkövetkező hónapokban a piaci árak szintjét éri el a hő-, a villamos energia és a víz. Szakértők úgy vélik, hogy az áremelkedés csak növeli a polgárok körében azok számát, akik nem fizetnek, csődbe megy sok vállalkozás.

Az ukrán kormány elhatározta, hogy befagyasztja a szociális juttatásokat és a nyugdíjakat. Valerij Piven pénzügyi elemző véleménye:

“Azok a reformok, amelyeket most ukrán miniszterek sürgetnek, nem a jómódú polgárokra mérnek csapást: többek között a nyugdíjasokra. Tekintettel arra, hogy ezek az intézkedések nagyon kemények, és Ukrajnában a lakosság jelentős része a költségvetési finanszírozástól függ, az életszínvonal csökkenése elkerülhetetlen.”

A válságellenes program azokat érinti hátrányosan, akik dolgoznak. Már ebben az évben a köztisztviselők 10 %-a elveszíti munkáját. Amint arról az IMF más ügyfeleinek tapasztalata tanúskodik, a munkanélküliség hulláma eléri a magánszektort is. A kockázatos csoporthoz tartoznak a dolgozó nyugdíjasok, a nyugdíjkorhatár előtt állók, a végzős egyetemi hallgatók és a fiatalok. A nehéz gazdasági helyzet miatt ipari vállalatok szintén nem lesznek képesek a nagyszámú személyzet fenntartására, és kénytelenek lesznek csökkenteni azt. Hivatalos előrejelzések szerint a munkanélküliségi ráta az év végére eléri a 8 %-t, a nem hivatalos adatok szerint – több mint 15%-t.

Erős nadrágszíj-meghúzás segít majd az ukrán költségvetés költségeinek csökkentésében. Az IMF szigorúan ellenőrzi, mire költik a pénzt, és ez segíthet egy új gazdaság megteremtésében. Ugyanakkor nem biztos, hogy az ukrán valóságban működni fog az ilyen rendszer. Mihail Krilov a United Traders Kutatási Osztályának vezetője úgy véli, hogy a az ukrán gazdaságot csak a default mentheti meg.

“- A fizetésképtelenség eléggé vonzó befektetéssé teheti az ukrán kötvényeket. Az IMF-hitel csak a defaul után válik aktuálissá. Ellenkező esetben Ukrajna az IMF örök adósa marad, és ebben semmi jó nincsen számára.”

Közben Ukrajna teljes államadóssága – ha nem vesszük figyelembe a jövőbeli pénzügyi támogatást – már elérte a 75 billió dollárt. Ez pedig az ország GDP-jének 53 %-a.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez