Mikola Azarov volt ukrán miniszterelnök azt próbálja elérni, hogy Európai Unió vegye le őt és a fiát a szankciós listáról, és oldja fel vagyonuk zárlatát – közölte EUObserver uniós hírportál diplomáciai forrásokra hivatkozva. A hírportál honlapján csütörtök este megjelent hír szerint az Alber & Geiger német ügyvédi iroda Mikola Azarov és 32 éves fia, Olekszij nevében először március 5-én, az uniós szankciók hatályba lépésének napján küldött ilyen értelmű levelet az EU-tagállamok kormányait képviselő Európai Tanácsnak, majd március 25-én még egy levelet küldött a testületnek, illetve másnap ugyanilyen tartalmú levelet kapott tőle mind a 28 EU-tagállam brüsszeli nagykövetsége.
Az Európai Tanács március 5-én fagyasztotta be 18 ukrán személynek az unióban elérhető vagyonát. A listán Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnökön kívül szerepelt még Olekszandr nevű fia, továbbá Mikola Azarov és az ő fia is, Alekszij. A névsorban volt még a rezsim számos egykori minisztere és vezető tisztségviselője, így Vitalij Zaharcsenko volt belügyminiszter, Jelena Lukas volt igazságügyi miniszter, illetve Viktor Psonka volt legfőbb ügyész és a fia, Artyom is. Mikola Azarav holléte nem ismert. A politikus januárban mondott le, és bécsi lapértesülés szerint azonnal Ausztriába repült, ahol neki és fiának ingatlanja és üzleti érdekeltségei vannak.
Ahhoz, hogy az EU valakit levegyen a szankciós listáról, mind a 28 tagállam beleegyezése szükséges. Ha elutasítják Azarovék kérését, a luxembourgi bírósághoz fordulhatnak. Az EUObserver által megszólaltatott diplomaták szerint nagyon ritka, hogy a tanács bírósági határozat nélkül bárkit is levegyen a szankciós listáról, de a német ügyvédi iroda szerint a luxembourgi törvényszék egyik minapi döntése Azarovéknak kedvez.
A luxembourgi bíróság szerdán ügy döntött, hogy Mehdi Ben Ali, a megbuktatott egykori tunéziai elnök, Zin el-Abidin ben Ali unokaöccsét “technikai okokból” le kell venni az uniós feketelistáról. A Tunézia ellen 2011-ben bevezetett szankciók ugyanis azokra vonatkoznak, akiket állami pénzek elsikkasztásáért “tartanak felelősnek”, de Ali neve csak mint “ügyészség vizsgálat alanya” szerepel rajta.
Az Alber & Geiger ügyvédi iroda szerint Mehdi Ben Ali esete teljesen azonos az Azarovékéval, ugyanis ők sem amiatt kerültek fel a szankciós listára, mert “felelősek” az állami pénzek elsikkasztásáért, hanem mert nyomozás folyik ellenük.