Mielőtt átvenné az ügyeletet a világóceánban, a haditengerészet parancsnoksága először engedélyezte orosz újságírók látogatását Oroszország egyik legtitkosabb objektumára. A hadászati rakétahordozó hajók, amelyek a negyedik generációt képviselik a Borej projekt keretében, Bulava ballisztikus rakétát hordoznak, amely napjainkban a legmodernebb, leginnovatívabb orosz fegyver.
A hajó harcászati-műszaki paraméterei állami titoknak minősülnek. Annyit lehet tudni csupán, hogy Jurij Dolgorukij atom-tengeralattjáró lett az első orosz tengeralattjáró, amelyet hidroreaktív hajtóművet kapott. Ennek köszönhetően nemcsak nagy sebességet fejthet ki, de a tengeralattjáró számára a legfontosabb paramétert, a zajtalanságot is megőrizheti.
A negyedik generációhoz tartozó hajók fő jellemzője, hogy itt már nincsenek analóg műszerek: digitális készleteket alkalmaznak. Az elavult analóg műszereket nagy kapacitású fedélzeti számítógép helyettesíti. A digitális technológiáknak köszönhetően egy-egy hajó személyi állománya 40%-kal csökkenthető. A Borej projekt hajóin a feladatok teljes körét mindössze 100 személy látja el. A személyzet minden egyes tagja külön kiképzésben részesült.
Katonai szakértők szerint a technika mai fejlettsége mellett a tengeralattjáró flotta még sokáig aktuális marad. A Borej projekt hajóinak potenciálja biztosítja, hogy hatékony fegyver maradnak még sok-sok évtizedre – vallja meggyőződéssel a cirkáló parancsnokának segédje, Szergej Morozov.
“Tengeralattjáró cirkálóink fejlesztése érdekében máris programot dolgoztunk ki 2020-ig szólóan. Azt hiszem, ezek a hajók legalább 30 éven át nem avulnak el, vagyis addig, amíg ez a hajó szolgálni fog. Vagyis legalább 2050-ig hadrendben maradhat.”
Természetesen az az információ, hogy a Jurij Dolgorukij mikor fut ki a tengerre és a világóceán mely térségében fog szolgálni, titoknak minősül. Az orosz haditengerészet egyéb legújabb harci hajóit rövidesen megtekinthetik több ázsiai ország lakosai. Az orosz Csendes-óceáni Flotta hajóraja Marsal Saposnyikov tengeralattjáró elleni nagy hajóval ez élen jelenleg a Kelet-kínai-tengeren szolgál. Március 29-től április 3-ig az orosz tengerészek a többnemzeti gyakorlatban, a KOMODO-ban vesznek részt Malajzia partja közelében. Később az orosz hajóraj az Indiai-óceánba indul. A tervek közt szerepelnek Srí Lanka és Pakisztán kikötőin.
Május végén–június elején a Kelet-kínai-tenger északi részének vizein és légterében rendezik meg a harmadik orosz-kínai közös gyakorlatot Tengeri együttműködés 2014 címmel.
Júliusban pedig orosz harci hajók Indra 2014 nemzetközi terrorellenes haditengerészeti gyakorlatban vesznek részt a Japán-tengeren.