Fel kell oldani a Dnyeszteren túli terület “külső blokádját” – mondta Vlagyimir Putyin Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetése során, amelyet a Kremlből kezdeményeztek.
Az orosz államfő a Dnyeszter-melléki terület hovatartozásának rendezési módozataival kapcsolatosan azt is közölte, hatékony lépéseket kell tenni “régió problémájának igazságos és mindent felölelő megoldása érdekében”.
Az orosz többségű, a Dnyeszter folyótól keletre fekvő terület 1990-ben vált ki a többségében román nyelvű Moldovai Köztársaságból, amellyel 1992-ben 15 ezer halottat követelő háborút vívott. A szakadár területen azóta orosz csapatok állomásoznak, függetlenségét egyetlen állam sem ismerte el.
Moldova attól tart, hogy a Dnyeszter-melléki területet Oroszország a Krímhez hasonlóan megpróbálja bekebelezni. A 2006-ban tartott népszavazáson a szakadár terület lakosságának többsége az Oroszországhoz csatlakozásra voksolt.
Vlagyimir Putyin Angela Merkel német kancellárral az ukrajnai helyzetről is egyeztetett. Az orosz államfő a telefonbeszélgetés során azt sürgette, alkotmányos reformot kell végrehajtani Ukrajnában, hogy biztosítsák valamennyi ottani régió lakosságának törvényes érdekeit. A Kreml sajtószolgálata úgy tájékoztatott, hogy a politikusok “az ukrajnai stabilitás helyreállítása érdekében megvalósítandó nemzetközi közreműködés lehetőségét is megvitatták”.
Az orosz elnök egyébként tájékoztatta Angela Merkelt, hogy részleges csapatkivonást rendelt el az Ukrajna keleti határához közeli egyik térségből. Ezt Berlinben közölte Steffen Seibert, a német kancellár szóvivője, beszámolva a telefonbeszélgetésről.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter ugyanakkor óvatosságra intett az orosz csapatvisszavonás hírével kapcsolatosan. Szerinte azt “csupán egy kis pihenés jelének” lehet tekinteni.
Korábban az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy Oroszország egy gépesítettlövész-zászlóaljat von vissza az Ukrajna keleti határához közeli egyik térségből, Az orosz tárca szóvivője azt mondta, hogy egy hónapja tartó gyakorlat befejeztével vonják ki a katonai egységet az ukrán határ közelében található Rosztov térségéből.
Ukrajna az ország keleti részének esetleges orosz megszállásától tartott azóta, hogy Oroszország elcsatolta a Krím félszigetet.