A világ két leghidegebb tava bolygónk északi féltekén, Jakutföld nehezen hozzáférhetó területén, Ojmjakonban található, a hideg pólusán.
Március 6. és 9. között a Hideg Pólusa expedíció keretében kutatásokat végeztek a két szomszédos tó jéghideg vizében. A projekt tavaly startolt, és ez az oroszok második rekordja: 2013-ban már szerepeltek a Guinness Könyvben mint az első búvárok, akik a hideg pólusán levő Labinkir természetes tó vizébe merültek. Most viszont egy másik extrém természetes víztárolóban – a Kapuban végeztek kutatásokat. Speciálisan felszerelt teherautókon utaztak a helyszínre. A 30 kiliométeres utat közel 20 óra alatt tették meg – mondta az Oroszország Hangjának Alekszandr Gubin, az expedíció vezetője:
“Rendkívül nehezen hozzáférhető régió ez. A víztükör a tengerszint felett több mint ezer méterre van. A csapat víz- és talajmintákat vett, fényképeket készített a Labinkir mély tó faunájáról. Kutattak a Kapu tó vizében is, ahol az emberek csak ritkán járnak. Az még nehezebben hozzáférhető, mint a Labinkir. A tó legmélyebb pontjáig merültünk.”
A kutatók 60 méter mélyre ereszkedtek. Meg kell jegyezni, hogy a 40 méter mélyre történő merülést is technikailag bonyolultnak tekintik, ez különleges szakmai felkészülést követel a búvártól. És figyelembe véve a hőmérséklet- különbséget ( – 31 fokos levegő és +2 fokos víz), a probléma sokkal bonyolultabb. Miután az orosz búvárok extrém mélyvízi merülést végeztek, Božana Ostojić a Víz alatti Tevékenységek Világszövetségének (CMAS) megfigyelője, Jacques-Yves Cousteau csapatának tagja külön nyilatkozatot tett az oroszok új rekordjáról. Összesen több mint 200 mélységi mérést végeztek, körülbelül 20 víz- és talajmintát vettek. Az expedíció tagjai az emberi szervezet képességeit is tesztelték extrém körülmények között – mondja Alekszandr Gubin:
“Minden ilyen expedíció egy teszt. Számunkra ez a felszerelések kipróbálását is jelentette. Jómagam ellenőríztem, hogyan kell rendesen lélegezni, és gázméréseket kellett végeznem nagyon alacsony hőmérséklet mellett. Csapatunk egy másik tagja, aki az expedíció biztonságát felügyeli, légzési módszerekkel foglalkozott.”
Jakutföld e régiójában mérik a legalacsonyabb hőmérsékletet a föld felszínén. Ezért nevezik a hideg pólusának. Az északi féltekén két ilyen pont van: Grönland és a jakutföldi Ojmjakon. Ma a faluban alig több mint 500 fő lakik. Az átlagos februári hőmérséklet – 44 Celsius fok, de gyakran – 50 alá is esik, előfordulnak olyan telek is, amikor mínusz 70 fokot mérik.