A Pasteur Mars-járó a program második részében, 2018-ban kerül fellövésre. A cél hagyományosan hangzik: kutatás a Marson, az életfeltételek vizsgálata érdekében. Elsősorban talajmintákról van szó. Tudni kell, miből áll a talaj, milyen szerepet töltött be a víz kialakulásában. – A második fontos dolog: a légkör kutatása, elsősorban a kisebb összetevők alapján, amelyek tanúskodhatnak a jelenkori geológiai és biológiai aktivitásról a bolygón.
2013 december közepén az Európai Űrügynökség (ESA) és az Orosz Kozmikus Ügynökség (Roszkozmosz) bejelentette, hogy várják a javaslatokat a robot leszállási helyének kijelölésére. A helyszíneknél a feltétel az, hogy legalább 3,6 milliárd évesek legyenek, miután az a vélemény, hogy ebben az időben a Marson volt folyékony állapotban víz. Feltétel az is, hogy a domborzat változatos legyen. Végül pedig a Mars-járó képes legyen eljutni sziklás körzetekhez. Ugyanakkor követelmény, hogy ne legyen túl nagy a „por”, ugyanis a marsi por meglehetősen nagy veszélyt jelent a technika számára.
2014 február végéig az ExoMars terv projektre vonatkozóan a munkacsoport nyolc javaslatot kapott a leszállásra. Március végén megtartották az első szemináriumot a témában. Itt az volt a cél, hogy megvizsgálják, mely körzetek a leginkább perspektivikusak a további tanulmányozáshoz.
Az ExoMars egyike a legfontosabb planétaprogramoknak, amelyben Európa és Oroszország is részt vesz, ezért követik nagy figyelemmel. A napokban Nagy-Britanniában ünnepélyes keretek között nyitották meg azt a próbatelepet, amely imitálja a marsi felületet a Mars-járó makettel teszteléséhez. Ugyanakkor továbbra is foglalkoztatja a kutatókat a tudományos eszközök kérdése.
A misszió első részére 2016-ban kerül sor. Itt már jóváhagyták a szükséges műszereket, és az általános sémát. A második részbe a Pasteur-robot mellett beletartozik az orosz deszant modul, a leszálló platformmal, amelyet azonban még most körvonalaznak. Jelenleg a leszálló platform tudományos megterheléséről lesz döntés. A Pasteur robot tanulmányozza a bolygót, keréken gurul majd. A leszálló platform műszerei viszont a planéta egyetlen pontjában végeznek monitor jellegű vizsgálatokat. Vagyis nemcsak a Mars múltjáról, hanem jelenéről is szeretnének képet kapni a kutatók, megtudni mi határozza meg a feltételeket a vörös bolygón.