Az Arktiszon gyakorlatoznak az oroszok

Az orosz katonák tömeges deszantja elsőként érkezett az Arktiszra. A Novoszibirszkije szigetcsoporthoz tartozó Kotyelnij szigetre 350 deszantos szállt ki, számos egységnyi katonai technikával. A katonákat szállító repülőgépek vitték Tikszibe.

A műveletet erős szél és közel 30 fokos fagy kíséretében hajtották végre. Amint Vlagyimir Samanov tábornok, a légi deszant csapatok főparancsnoka, a gyakorlatok vezetője elmondta, ilyen időben az oroszokon kívül senki sem ugrik ejtőernyővel. Rögtön az ugrást követően a személyi állomány imitálta a régi repülőtér elfoglalását a feltételes ellenféltől. Egy óra múlva teljesítették a feladatot: a repülőtér készen állt arra, hogy fogadja a gépeket a személyi állománnyal és a nehéz technikával fedélzetükön. Mindez egyfajta szimbolikus jelzés: Oroszország kész megvédeni érdekeit az Arktiszon. Amint Vlagyimir Jevszejev politológus megállapította, a régió iránt nemzetközi szinten is fokozott az érdeklődés.

A jég olvadásával az Arktisz mind elérhetőbb lesz a hajózás számára. Oroszország számára nem közömbös, milyen hajók járnak az északi tengeri útvonalon, az sem, hogyan viselkednek más államok. Ezért a megelőzésre játszik. Nincs szándékában valamiféle erős csoportot állomásoztatni itt, de mindenképpen szilárdan megveti a lábát az Arktiszon. Ennek megfelelően szükség van katonai repülőterekre, a flott bázisokra, megfigyelési objektumokra. Mi ezzel foglalkozunk.

A Kotyelnij szigeten levő repülőtér és bázis több mint 20 éve elhanyagolt állapotban volt. A múlt ősszel kezdődött meg a helyreállítás. Ez a feladat része az arktiszi állandó katonai jelenlétre vonatkozó orosz programnak. Nincs szó az egész régió militarizálásáról, amely egyébként sem alkalmas nagyobb egységek állomásoztatására. Elsősorban egyes kulcsfontosságú objektumok helyreállítására helyezik a hangsúlyt – mondja Mihail Hodarjonok szakértő.

A repülőtereket fel kell újítani. Ezek azok a pontok, amelyek segítségével erősen megnövelhető a katonai jelenlét, amennyiben erre szükség lenne. A Kotyelnij szigeten rádiótechnikai csapatok lesznek. A szigetet olyan csomópontnak lehet tekinteni, amely lehetővé teszi a megfigyelést az Arktiszon, és úgy is, mint katonai kontingens telepítésének helyét.

Csak sejteni lehet, hogy a szigeten tartandó hadgyakorlatoknak közük van-e ahhoz az információhoz, hogy az északi tengeri útvonal birtoklását Svédország el akarja vitatni. Svédország azt állítja, hogy elsőként az ő expedíciója volt jelen. Ugyanilyen érvei vannak Norvégiának is. Az amerikaiak a napokban tartottak hadgyakorlatot az Alaszkán. A Pentagon nemrégiben doktrínát fogadott el az Arktiszról, kijelentve, hogy szükség van a katonai jelenlét növelésére.

Mindez arra mutat, hogy fokozatosan erősödik a küzdelem Alaszkáért. Igaz, a szakértők kizárják annak a lehetőségét, hogy a régióban kiéleződnek a katonai-politikai helyzet. Legalábbis a belátható jövőben.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez