A nyugati országok már korábban bejelentették, hogy nem fogadják el a népszavazás eredményeit. Barack Obama amerikai elnök Vlagyimir Putyin orosz államfővel folytatott telefonbeszélgetésén úgy fogalmazott, hogy Washington soha nem fogja törvényesnek elismerni a népszavazást. Egyúttal újabb szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen. Az új ukrán vezetők is cirkusznak minősítették a referendumot.
Putyin az Obamával folytatott beszélgetésen azt mondta, hogy a népszavazás teljes egészében megfelelt a nemzetközi jogszabályoknak. Az orosz elnök példaként utalt Koszovóra, amelynek Szerbiától való függetlenségét a nyugati világ nagyobb része is támogatta. Szerinte a krímieknek is lehetővé kellett tenni, hogy szabadon kinyilváníthassák akaratukat.
Az Európai Unió is további büntetőintézkedésekre készül Oroszország ellen.
A nyugati nézőpont szerint a népszavazás növeli a megosztottságot Ukrajnában, így az erőszak kockázatát is. Moszkva szerint viszont az orosz nyelvű lakók biztonságát a mostani ukrán vezetők nem tudják garantálni.
A hétfő hajnali közlés szerint a népszavazáson részt vevők 95,7 százaléka tette le voksát az Ukrajnától való elszakadás mellett, míg a maradásra csupán 3,2 százalék szavazott. Valamivel több mint egy százaléknyi szavazat érvénytelen volt.
A részvételi arány meghaladta a 82 százalékot.
Szimferopolban már vasárnap este többezres tömeg ünnepelte a népszavazás eredményét. Szerhij Akszjonov krími miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a helyiek kinyilvánították: “haza kívánnak térni”. Bejelentette, hogy a Krími Autonóm Köztársaság hétfőn hivatalosan kérvényezni fogja Oroszországhoz való csatlakozását.
A népszavazás nem hivatalos végeredménye hétfőn várható.