Grúzia végre csatlakozik a NATO-hoz?

Az idén ősszel a NATO ismét megnyitja kapuit Grúzia előtt. A szakértők szerint ez semmilyen előnyt nem hoz sem Brüsszelnek, sem Tbiliszinek, sem az Észak-Kaukázus egészére nézve.

A szeptemberre tervezett NATO csúcstalálkozón Grúziának, valószínűleg átadják a tagságával kapcsolatos Akciótervet. Brüsszel hirtelen buzgalmát szakértők az ukrajnai helyzettel magyarázzák.

Nagyon valószínű, hogy eleget tesznek Tbiliszi kérésének. Ezt most a NATO azon tagjai is mondják, akik korábban javasolták, hogy ne erőltessék a dolgokat. Ha szigorúan betartják az összes követelményt, ez több évet vehet igénybe. De ha nagyon akarnak, akkor néhány hónap alatt megoldható a dolog. Az USA támogatásával Grúzia sokkal hamarabb helyet kaphat a NATO-ban. Ivan Konovalov elemzőé a szó:

Két fő kritériumnak kell megfelelnie, amikor egy országot felvesznek a NATO-ba. Először is, ahogy a Nyugaton mondani szokás, kell, hogy az országban „stabil demokratikus kormányzás” legyen. Másodszor, erős, jól ellátott fegyveres erőkkel kell rendelkeznie. De Grúziának sem az egyik, sem a másik nincs meg.

Az országnak megoldatlan területi problémái vannak. Más európai országokhoz képest meglehetősen gyenge a gazdasága. Hadserege pedig, annak ellenére, hogy a nyugati szabványok szerint hozták létre, nem a legjobbnak bizonyult.

Ezen kívül, a NATO-tagságról kollektív döntést hoznak. Kétségtelen, hogy sok európai ország nem szívesen látná Grúziát a Szövetségben. De, az USA komoly befolyást gyakorolhat.

Egyes szakértők szerint, Grúzia NATO-tagságáról szóló szóbeszéd nem több, mint egy „izomjáték”, egyfajta válasz Oroszország a Krím-félszigettel kapcsolatos állásfoglalására. Grúzia gyorsított csatlakozása a NATO-hoz növeli Tbilisi problémáinak a számát. És a jelenlegi ukrajnai helyzet azt mutatja, hogy Grúzia felvétele a NATO-ba nagyon meggondolatlan lépés lenne a szervezet részéről. Ezért a feleknek nagyon óvatosan és pragmatikusan kell cselekedniük.

Ugyanakkor, paradox módon, Brüsszel felhívása rákényszerítheti Tbiliszit, hogy vizsgálja felül álláspontját Abházia és Dél-Oszétia kérdésében. Pavel Zolotarev politikai elemző ezzel kapcsolatos véleménye:

Ha felveszik a NATO-ba, Tbiliszi kénytelen lesz bejelenteni, hogy nincs területi problémája, és kénytelen lesz lemondani igényeiről Abháziára és Dél-Oszétiára. Ez viszont nem valószínű. De egyébként Tbiliszi előtt zárva lesz az út a NATO-ba.

Nem valószínű, hogy Oroszország örülni fog Grúzia NATO-csatlakozásának. Elsősorban azért, mert új katonai veszély keletkezik a déli határain. A szakértők azonban egyelőre nem látnak okot különös aggodalomra. Oroszország elég erős ahhoz, hogy ne legyen komplexusa emiatt. Ahogy Julius Caesar mondta, a harcos nyugalma kell hogy félelmet keltsen az ellenségben. Moszkva követi ezt a bölcs tanácsot.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez