Lavrov és Kerry Londonban egyeztetnek

Barack Obama elnök utasítására John Kerry amerikai külügyminiszter Londonba utazik, hogy ott pénteken megbeszélést folytasson az ukrajnai válságról Szergej Lavrovval, az orosz diplomácia vezetőjével – közölte Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő.

A tájékoztatás szerint Kerry meg fogja erősíteni az Egyesült Államoknak az Ukrajna szuverenitása, egysége, területi sérthetetlensége, valamint az ukrán nép azon joga iránti megingathatatlan támogatását, hogy Oroszország külső beavatkozása vagy provokációja nélkül határozhassa meg a saját sorsát.

A két miniszter két nappal a Krím hovatartozásáról megtartandó népszavazás előtt meg fogja vitatni az ukrajnai válság megoldására vonatkozó javaslatokat. “Az a feladatunk, hogy egy sor olyan megoldást terjesszünk eléjük, amelyek megfelelőek abból a szempontból, hogy megpróbálják tiszteletben tartani Ukrajna népét, a nemzetközi jogot és az összes érintett érdekeit” – jelentette ki Kerry szerdai képviselőházi meghallgatásán.

“Bizonyos választásokat fogunk felkínálni Lavrov külügyminiszternek és rajta keresztül (Vlagyimir) Putyin elnöknek és Oroszországnak, abban a reményben, és úgy gondolom, a világnak abban a reményében, hogy képesek leszünk megtalálni egy olyan előre vezető utat, amely hatástalanítja ezt (a válságot) és amely módot ad Ukrajna állam integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartására” – tette hozzá az amerikai külügyminiszter.

Kerry a múlt héten Európában két ízben is találkozott orosz partnerével. Az amerikai külügyminiszter átadott Lavrovnak egy javaslatcsomagot, amelynek célja a krími szembenállás feloldása. Ez egyebek között tartalmazza egy “kontaktcsoport” felállításának gondolatát is, amely a diplomáciai megoldás érdekében tárgyalóasztalhoz ültetné Oroszországot és Ukrajnát, valamint más országokat is.

John Kerry a meghallgatáson elmondta: az Egyesült Államok elismerte, hogy Oroszországnak hosszú távú érdekei vannak a Krímben, de rámutatott, hogy semmi sem igazolja a félsziget orosz megszállását. Az amerikai külügyminiszter nem árulta el konkrétan, hogy az amerikai kormány milyen szankciókat vezetne be Oroszország ellen, ha nem sikerül megtalálni a megoldást, csak annyit mondott, hogy “vízumszankciók, banki szankciók és célzott üzleti szankciók” várhatók. “Nem akarok belemenni a részletekbe annak kivételével, hogy kijelentsem… gyorsan kellemetlenné tud válni (a helyzet), ha rossz döntések születnek, és több irányban is kellemetlenné tud válni” – mondta.

Kerry szerint nem világos, hogy Oroszország annektálja-e a Krímet, és megemlítette a félsziget elszakadására vonatkozó találgatásokat is, de leszögezte, hogy az amerikai megítélés szerint mindkét forgatókönyv ellentétben állna az ukrán alkotmánnyal. A külügyminiszter a Moszkvával Szíria és Irán ügyében folytatott együttműködésre utalva kijelentette, hogy senki sem járna jól Oroszország elszigetelésével, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok megteszi, amit meg kell tennie, ha Oroszország nem a helyes megoldást választja.

Barack Obama amerikai elnök jelenleg Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfővel tárgyal a Fehér Házban. Az amerikai szenátus külügyi bizottsága a tervek szerint még a nap folyamán szavazni fog egy, az ukrán válsággal kapcsolatos törvénytervezetről, amely szankciókat és Ukrajnát anyagilag támogató intézkedéseket is tartalmaz.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez