Orosz-kínai hadiipari együttműködés

2013-ban az orosz kormány és a Tupoljev Tervezőiroda szerződést kötött a PAK DA új nemzedékű stratégiai bombázó kifejlesztéséről.

Az új bombázó a 2016-2025. évre szóló állami fegyverkezési programban fog szerepelni. A hírt Andrej Boginszkij az orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium Repülőtechnikai Főosztályájának vezetője közölte.

Oroszország azt tervezi, hogy a repülőgép sorzatos beszerzésére az elkövetkező 10-11 évben kerül sor. Időben ez nagyjából egybeesik olyan amerikai programok végrehajtásával, mint a B-1B Lancer bombázó, és a B-2 Spirit lopakodó nehéz stratégiai bombázó kifejlesztése. A jelekből ítélve, az új orosz repülőgép sok mindenben hasonlít majd az amerikai B-2-re. De az orosz gép magasabb minőségi szinten áll majd: a szubszonikus sebességgel repül és alig látható lesz a radarok számára.

Amellett, hogy bonyolult gépről és technikailag kockázatos programról van szó, felmerül majd a sorozatgyártás célszerűségének a kérdése. A modern stratégiai bombázó fő feladata, hogy elindítási bázisul szolgáljon a közepes hatótávolságú rakéták számára. Ezen rakéták alkalmazása lehetővé teszi, hogy ne hatoljunk be az ellenség légvédelemi zónájába. A legújabb X-101-es orosz rakéták hatótávolsága meghaladja az 5500 kilométert. Fontos, hogy az ilyen rakétákat hordozó repülőgépek nagy röptávolságúak legyenek, hatékony tűzvezetési eszközökkel, tökéletes navigációs berendezésekkel, és jelentős hasznos terherléssel rendelkezzenek.

Valószínűleg Oroszország olyan bombázórepülőgépet akar kifejleszteni, amely alkalmazható lenne különböző forgatókönyvek sterint fejlődő helyi konfliktusokban. Az ilyen repülőgép irányítható bombákkal semmisíthetné a jól védett objektumokat, vagy mozgó célpontokat, mint amilyenek a hajók.

Jelenleg Kínában is dolgoznak egy hasonló új generációs lopakodó repülőgép kifejlesztésén. Sok feledat megoldása során Oroszország továbbra is alkalmazhatja a rendelkezésére álló Tu- 95 és Tu -160-as repülőgépeit, ugyanakkor Kínának nincsen ilyen lehetősége. Még a legújabb H-6K bombázója sem tudja megtámadni az USA kontinentális területét, és nem tud tankolni a levegőben.

Számos publikáció szerint korábban Oroszország és Kína megvitatta a Tu-22M3 bombázó esetleges szállítását a KNK-nak. De a felek nem tudták összeegyeztetni a pozíciójukat. Most, amikor a két ország hasonló célú és rendkívül költséges projekten dolgozik, együttműködés és koordináció segíthetné a régi hiba kijavítását. Egy olyan fontos fegyver, mint stratégiai bombázó közös kifejlesztése erősíthetné a kölcsönös bizalom szilárdítását, és lehetővé tenné jelentős eszközök megtakarítását.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez