A Reuters hírügynökség ausztrál diplomáciai forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az 52 éves Kuo Csient, akit kedden tartóztattak le, 15 napig marad őrizetben, majd kitoloncolják az országból. A hivatalos indoklás szerint Kuót vízumügyben vették őrizetbe. Ugyanakkor “valódi” bűne vélhetően az volt, hogy a Financial Times brit üzleti napilapnak adott interjújában az erőszakkal elfojtott 1989-es tüntetésekről beszélt, amelyeknek maga is résztvevője volt.
Az esemény 25. évfordulójával kapcsolatban jogvédők szerint nagyjából félszáz embert vettek őrizetbe a kínai hatóságok, emellett az internet felügyeletét, valamint a biztonsági erők pekingi jelenlétét is megerősítették. A kínai vezetés hivatalosan ellenforradalomnak tartja az 1989-es tüntetéseket, és minden eszközzel próbálja megakadályozni, hogy azok emléke szélesebb nyilvánosságot kapjon.
A pekingi születésű Kuo a Financial Timesnak arról beszélt: részt vett az 1989-es éhségsztrájkban, és ott volt, amikor a hadsereg felszámolta a demonstrálók táborát. Mint mondta, amikor látta az embereket meghalni, tudatosult benne, hogy “egy háború részese”. Három évvel később utazott Sydneybe, és ott élt 13 éven át. Kuo barátait sms-üzenetben tudósította arról, hogy órákkal nyilatkozatának megjelenése után rendőrök jöttek érte.
Ugyanakkor csütörtökön a kínai hatóságok elengedtek három aktivistát – két disszidens írót és egy kormányzati kutatóintézet munkatársát -, akiket azért vettek őrizetbe, mert részt vettek egy, az 1989-es tüntetésekről megemlékező találkozón.